Hlavní navigace

Revoluce v přenosu dat: Terabity za sekundu? Žádný problém

21. 6. 2016

Sdílet

 Autor: HPE
Firma Hewlett Packard Enterprise odhalila plány na optický modul, který zvládne přesouvat data rychlostí 1,2 terabitů za sekundu.

HPE si za svou cestu zvolila světlo, lasery a tenká optická vlákna. Díky tomu bude společnost schopná přenášet data v neuvěřitelných rychlostech mezi jednotlivými počítači, a nahradí tak pomalejší měděné dráty.

Základní deska s optickým modulem, kterou HPE představilo na nedávné Discover konferenci, mohla data přesouvat v těžko uvěřitelné rychlosti 1,2 terabitů za sekundu. To stačí na přesun celodenní dávky HD videí nebo seriálů v jedné jediné vteřině.

Rychlost přenosu je mnohem rychlejší, než u jakékoli existující síťové technologie. Ta je dnes založena primárně na měděných drátech a kabelech. Optický modul by tak postupně mohl nahradit současné ethernetové kabely, rozšířené jak v domácnostech, tak datových centrech.

Kromě toho se měděné drátky využívají také u konektorů pro porty v laptopech i desktopech, ale k osobním počítačům se optická technologie zřejmě hned tak nedostane. Pro porovnání však uveďme, že rychlost modulu výrazně překročí možnosti USB 3.1, které zvládne 10 Gbit/s, i Thunderbolt 3, který se dostane maximálně na 30 Gbit/s

Svůj fotonický čip firma nazývá module X1, a je stále teprve v počátcích dlouhého vývoje. V budoucnu bude připojování kabelu z optických vláken stejně jednoduché, jako je dnes připojení ethernet kabelu, myslí si Michael McBride, ředitel laboratoře pro křemíkový vývoj HPE.

Jako první bude revoluční technologie otestována zřejmě přímo v přístroji firmy, nazvaném „The Machine“. Jde o nový design serverů, který se zaměřuje na zpracování dat pomocí úložiště a paměti.

Přenosový dosah modulu X1 je od 30 do 50 metrů, což není nijak závratné. HPE však představilo i další technologie z vývoje křemíkové fotoniky, z nichž některé mohou přenášet data až na vzdálenost 50 kilometrů v rychlosti 20 Gbit/s. Takové možnosti již vyrážejí dech.

Velké telekomunikační sítě přenášejí data na dlouhé vzdálenosti právě využitím světla, a to již delší dobu, technologie tedy stojí na pevných základech. Přímo na křemíkové fotonice pracuje také gigant Intel, který chce první své moduly prodávat již letos. Není jasné, zda HPE spolupracuje na vlastní technologii právě s Intelem.

Thunderbolt kabel od Intelu je např. dostupný i ve variantě s optickými vlákny; je však dražší.

Optické kabely s nejvyšší pravděpodobností vyřeší problémy se šířkou pásma u serverů. Množství dat proudících na servery stále roste, a ty potřebují ke komunikaci stále větší a větší šířku pásma. Měděné kabely zatím postačují na současný průtok dat, optické kabely jsou však logickým dalším krokem do budoucna.

HPE implementuje optickou technologii nejprve v oblasti racků. V budoucnosti si rack představuje jako jeden obrovský server s výpočetní silou, pamětí a úložištěm, rozdělenými do různých boxů. Optickou komunikaci si lze představit jako pohonnou hmotu pro tvorbu nové architektury serverů.

Optická vlákna se dají v serverovém prostředí levněji implementovat, než ve zbylých oblastech, věří McBride. Jeden optický kabel může nahradit celou spoustu měděných a vytvořit tak další výhodu.

Současné optické kabely využívají několik vlnových délek světla pro přenos dat.