Hlavní navigace

Revoluční procesory Tile-GX přináší až 100 jader a minimální spotřebu

Poměrně neznámá společnost Tilera, která se zaměřuje na výrobu úsporných čipů a jež v říjnu ohlásila nové čipy Tile-GX, nyní informovala, že první nízkoenergetické servery s těmito procesory míří na trh.
Martin Noska 13. 6. 2010

Sdílet

Nová generace procesorů Tile-GX zahrnuje modely se 16, 32, 64 a 100 jádry. S nimi chce Tilera prorazit zejména na serverovém trhu, kde ovšem dominují x86 procesory od Intelu a AMD. Procesory Tile-GX jsou založeny na RISC architektuře (reduce instruction set computer) a může na nich být provozován Linux (a další aplikace, běžně používané ve světě webových serverů jako Apache nebo databáze MySQL) a nebo mohou fungovat jako koprocesory spolu s x86 čipy. Spotřeba u stojádrového modelu GX100 pak má činit jen 55 wattů (u 16jádrové verze pak jde jen o 5 wattů), což má přinést obrovskou výhodu v poměru výkonu na watt. Procesory jsou vyráběny společností TSMC 40nm technologií a pracují na frekvenci 1000 - 1500 MHz. Více informací o nich najdete na webu výrobce http://www.tilera.com/products/TILE-Gx.php

Tilera zatím neprozradila, kdo má být výrobcem chystaných serverů, ale toto tajemství by mělo být odhaleno 22. června, kdy by měly být servery oficiálně představeny. Konkrétně by měl být představen 512jádrový 2U server s celkovou spotřebou kolem 400 wattů, ale s výkonem srovnatelným s osmi dvoupaticovými x86 servery, které by spotřebovaly podle zástupců společnosti Tilera 2 500 wattů.

Nově vyvinuté procesory se výrazně liší od obvyklého designu a jsou navrženy primárně pro rychlou výměnu dat a paralelizovaná jádra jsou organizována v blocích s možností vstupu a výstupu dat na více místech. Každé jádro má vlastní přepínač pro rychlejší výměnu dat, což by mělo odstranit limity, kterým čelí z hlediska datových přenosů současná architektura používaná Intelem a AMD. Tile GX se tak podobají spíše designu grafických čipů od nVidie a ATI, které dosahují vysokých výkonů právě v paralelizovaných úlohách.