Hlavní navigace

RIM to má nahnuté. Majitelé akcií po společnosti chtějí, aby prodala patenty

14. 9. 2011

Sdílet

 Autor:
S RIM to jde poslední dobou docela z kopce. Ke stagnujícím příjmům, klesajícímu podílu smartphonů na trhu se nyní přidává nespokojenost akcionářů.

Jaguar Financial Group – kanadská banka a majitel akcií RIM vyzvala společnost k jednomu ze dvou, ne příliš příjemných kroků: buďto se prodat nebo prodat portfolio patentů. Vic Albioni, CEO společnosti Jaguar FG, v otevřeném dopise kritizuje RIM z neschopnosti: „vzbudit u spotřebitelů nadšení“ pro své produkty a z pozdního příchodu zařízení na trh. S klesající cenu akcí je Alboni přesvědčen, že je čas udělat důležitý krok.

„Současný stav nelze dále tolerovat, společnost stojí na místě. Je čas pro transformaci. Ředitelé musí vzít otěže pevně do rukou a maximalizovat hodnotu pro akcionáře, dřív než dojde k větším ztrátám na tržní hodnotě.“

Společnost Jaguar neupřesnila velikost svého podílu v RIM, ale prohlásila, že hovoří také za další podpůrné akcionáře, kteří dohromady nevlastní více, než 5% podíl společnosti. Firma se sídlem v Ontariu věří, že nová řada smartphonů QNX by mohla zastavit dlouhodobý propad, nicméně Alboni tomu příliš nevěří.

„Nemůžete přece vše vsadit na jednu kartu? Rada by měla být vědoma možnosti, že je nové produkty nezachrání. Nechceme přece, aby se z RIM stal další Nortel.“ Tisková mluvčí RIM se k tomu odmítla vyjádřit.