Hlavní navigace

Roaming může představovat past pro operátory i uživatele

7. 11. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nová studie společnosti Juniper Research zjistila, že ztráty vyplývající z roamingových podvodů přesáhnou v roce 2028 hodnotu 8 miliard dolarů. Problém by přitom mohlo akcelerovat aktivnější využívání datových 5G sítí.

Juniper předpokládá, že v příštím roce budou podvodné datové přenosy představovat až 80 % celosvětových ztrát operátorů z roamingu.

Měli jste někdy problém s částkami za roamingové hovory či data?

Kvůli tomu, že svět opouští zastaralé 2G a 3G sítě, totiž investují mobilní operátoři značné sumy do rozvoje 5G sítí. A přes ty se budou přenášet významně vyšší objemy dat za více peněz.

Vysoce virtualizovaná povaha sítí 5G navíc vytváří více příležitostí pro podvodníky k nasazení jejich útoků a sítě operátorů budou otevřené novým taktikám podvodů.

Výzkumníci předpovídají, že s tím, jak se budou dvoustranné dohody o roamingu sítí 5G dále rozšiřovat, budou operátoři muset nasadit sofistikovanější nástroje pro zmírňování podvodů. 

Větší množství dat, které se přes roamingová připojení 5G přenesou, bude vyžadovat řešení, která dokáží odhalit podvodné uživatele a nekalý provoz hned v zárodku.

V App Storu dostalo ban téměř milion aplikací Přečtěte si také:

V App Storu dostalo ban téměř milion aplikací

Příkladem může být nárůst podvodů s předplatným 5G služeb, kdy podvodníci aktivují nové účty s falešnými údaji. Vzniklé roamingové poplatky ale nemají v úmyslu platit. Dokud se takové předplatné nezruší, podvodníci nadále anonymně využívají roamingová data.

Podle Juniperu musejí operátoři zavést detekci signalizace specifickou pro sítě 5G a také firewally, které nabízejí monitorování v reálném čase a analýzu ID registrů. 

Služby aktivně vyhledávající podvody upozorní operátory na jakoukoli potenciálně škodící činnost v sítích 5G v reálném čase a umožní jim identifikovat a zablokovat podezřelé roamingové účastníky.

Jedině tak prý lze minimalizovat podvody v rámci až 100 milionů roamingových spojení v sítích 5G, které se očekávají v příštím roce.

Tady jsou některé příklady zneužití mobilních sítí podvodníky, které vedou ke ztrátám operátorů i legitimních zákazníků:

1. Klonování SIM karet – podvodník získá přístup k legitimní SIM kartě a použije ji k volání a datovým službám v době, kdy je legální uživatel v zahraničí na roamingové síti

2. Krádež identity – podvodník získá osobní údaje legitimního uživatele a v rámci roamingu bude volat a datovat na jeho účet.

3. Podvodníci využijí několik SIM karet v tzv. SIM boxu, v rámci kterého budou mezinárodní hovory přesměrovávat přes lokální telefonní čísla.

webcast

4. Podvodník zmanipuluje záznamy volání tak, že mezinárodní hovory se budou považovat za lokální.

5. Podvodník zneužije ukradená osobní data k předplacení řady roamingových služeb, takže operátor není schopen hned zjistit podvodný zdroj.

 

Security World si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí.  Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.

Byl pro vás článek přínosný?