Hlavní navigace

Robert Lipovský z Esetu: Zranitelnosti se vyskytují na každé mobilní platformě

17. 5. 2011

Sdílet

Na otázky našich kolegů z magazínu CIO BusinessWorld týkající se zabezpečení mobilních platforem odpovídal Robert Lipovský, Malware Researcher.
Čestmír Žák 17. 5. 2011

CIO BusinessWorld: Které mobilní platformy jsou podle vás nejvíce ohroženy a proč? Které naopak považujete za relativně nejbezpečnější?

Robert Lipovský, EsetRobert Lipovský: Teoreticky nejohroženější platformou je Android, což potvrzuje i četnost odhalených případů. Jedná se o otevřenou platformu, počet dostupných aplikací se rapidně zvyšuje a problémem jsou navíc různé neoficiální Android Markety, kde je poměrně vysoké riziko stažení aplikace obsahující malware.

Google zvolil bezpečnostní politiku, kdy je všechna odpovědnost na bedrech uživatelů. Majitel telefonu běžícím na Androidu musí po stažení aplikace schválit, k čemu všemu bude mít program přístup. Spousta uživatelů si nemusí uvědomit, že například program ovládající headset by neměl mít přístup k sms zprávám. Uživatel by měl instalaci každé aplikace vždy důkladně zvážit, což se týká všech platforem, nejen Androidu. Přečíst si podmínky je opomíjeným základem bezpečnosti nejen na Androidu.

Teoreticky nejbezpečnějším chytrým telefonem je iPhone, pokud tedy jeho majitel nevyužije tzv. jailbreaku, kdy se zbavuje relativní ochrany vyplývající z uzavřené platformy a z přirozené bezpečnosti zařízení Apple.

Zranitelnosti, které představují prostor pro zneužití, se ovšem vyskytují na každé platformě.

skoleni31_1

 

Pokračování rozhovoru naleznete na sesterském magazínu CIO BusinessWorld.