Hlavní navigace

Rockchip představí na CES 2012 tablety do 2000 Kč

 Autor:
Výrobce čipů pro levné čínské tablety chce prorazit s novými modely s Androidem 4.0 nejen na tamějším trhu, ale i v Evropě, USA či v Japonsku.
Martin Noska 8. 1. 2012

Sdílet

Kidle Fire tak možná získá z hlediska prodejní ceny novou konkurenci. Čínský Rockchip totiž plánuje na veletrhu CES předvést téměř 40 prototypů extrémně levných tabletů s vlastními ARM čipy s označením RK2918 (mělo by jít o dvoujádrové modely s frekvencí 1,2 GHz) a s podporou OS Android 4.0 či Flashe 11.

Rockchip má s tablety již řadu zkušeností (viz například video pod článkem, představující starší model s Androidem 2.3) a hlavním cílem těchto levných modelů má být jednoduché sufrování na webu, s žádným byznys využitím se ani nepočítá. Nicméně cena, která je zlomkem ceny tabletů renomovaných výrobců, má umožnit pořídit si tento přístroj doslova každému, kdo si třeba jen chce vyzkoušet, jak se na takových přístrojích pracuje. I když firma zatím působila na východních trzích, i uživatelé ze západu se s jejími produkty mohly setkat na nejrůznějších aukčních serverech.

Nové tablety s Androidem 4.0 by měly do Evropy dorazit již oficiální cestou koncem prvního čtvrtletí letošního roku. Sedmipalcový model má být nabízen za cenu v přepočtu od 95 do 125 dolarů a 10“ verze pak za 150 až 200 dolarů. Na rozdíl od nejlevnějších model v této kategorii se tablety Rockchipu mají vyznačovat poměrně solidním výpočetním výkonem, protože zatím byly v levných čínských tabletech používány jen ty nejpomalejší procesory.

Podle komentátorů může být cena kolem stovky dolarů (tj. méně než 2000 Kč) průlomová a přinést tak tablety širší veřejnosti. Rockchip se může také dobře svézt na rostoucí poptávce po zařízení s Androidem 4.0. Otázkou ale zůstává, zda se Rockchipu podaří uspokojit uživatele i z hlediska kvality, protože čínské výrobky nejsou z tohoto hlediska považovány vždy za špičku.