Hlavní navigace

Rok 2009 byl prý rokem iPhonu

Naši američtí kolegové při rekapitulaci uplynulého roku dospěli k závěru, že se jednalo o rok iPhonu díky jeho úspěchům. Navíc i pro rok příští lze očekávat v tomto směru další zajímavé novinky.
Martin Noska 31. 12. 2009

Sdílet

Během roku 2008 přístroje iPhone dospěly do podoby, kdy začaly být atraktivní pro co nejširší spektrum uživatelů. V roce 2009 pak dokázal Apple tohoto trendu využít a rozšířit vliv těchto svých přístrojů do co nejvíce zemí i oblastí využití. Přibližme si nejvýznamnější milníky z tohoto pohledu.

iPhone 3.0
Pokud software iPhone 2.0 byl o tom udělat stejnojmenné smartphony uživatelsky co nejpřívětivější a otevřít tuto platformu nezávislým vývojářům, verze 3.0 byla o tom ještě rozšířit možnosti mobilních aplikací a přinést uživatelům co nejbohatší zážitky při práci s nimi. Apple s novými vlastnostmi v iPhonu 3.0 nedělal žádné tajnosti a tato aktualizace softwaru pro iPhone je svým významem srovnatelná s uvedením Snow Leoparda pro počítače Applu. Důležitá je i skutečnost, že tuto verzi softwaru lze používat na všech modelech iPhonu a uživatelé starších modelů tak nejsou odsouzeni k nemožnosti využívat nové aplikace. To se nedá říci o Androidu, který se začíná intenzivně fragmentovat na verze, které jsou majitelům určitých smartphonů dostupné.

iPhone 3GS
I když pro některé bylo možná překvapením, že teprve rok starý model iPhone 3G nahrazuje Apple variantou 3GS, přinesl tento model další krok kupředu co se týká výkonu, velikosti paměti i vybavení, mezi které patří např. 3megapixelový fotoaparát s automatickým ostřením a nahráváním videa, zabudovaný kompas či hlasové ovládání. Apple tak zapracoval na dalším zlepšení již stávající technologie, aby ji udělal pro uživatele ještě více atraktivní.

Ovšem s uvedením nového modelu bylo spojeno zlevnění jeho předchůdce v USA na 99 dolarů, což otevřelo možnost pořídit si tento přístroj řadě dalších uživatelů, pro něž byla do té doby cena překážkou. Většině z nich totiž výbava iPhonu 3G bohatě stačila a připlácet si dalších 100 dolarů jen za nějaké funkce navíc a vyšší rychlost jim přišlo zbytečné. Možná na tomto přístupu opravdu něco bude…

100 000 aplikací
Tah s internetovým obchodem Applu s mobilními aplikacemi se ukázal jako velmi povedený a následovali jej prakticky všichni velcí hráči na trhu s mobilními platformami. Zatímco v červenci 2008 měl při svém startu App Store k dispozici jen něco málo přes 500 aplikací, ke konci letošního roku jich bylo přes 100 000 a výrazně se tak vzdálil svému hlavnímu konkurentovi, Androidu od Googlu, pro nějž je k dispozici zatím jen asi čtvrtinové množství softwaru. Navíc tempo vývoje nových aplikací pro iPhone nebude pravděpodobně klesat a Apple se snaží prostředí App Store co nejvíce vylepšovat, aby v něm uživatelé našli rychleji to, co právě hledají.

Co nás čeká v příštím roce? Podle všeho se v roce 2010 dočkáme další majoritní aktualizace softwaru pro iPhone s pořadovým číslem 4.0 a také nového modelu smartphonu iPhone, o němž již několik měsíců prosakují na veřejnost první informace. Nebylo by ani překvapením, kdyby App Store překonal 150 000 dostupných aplikací ke stažení. Otázka ovšem je, zda rok 2010 nebude spíše rokem Androidu, který má poměrně velké ambice a během příštího roku by se mělo objevit na trhu asi 50 přístrojů postavených na této platformě a pronikne také do nejrůznějších typů spotřební elektroniky. Bude iPhone schopen držet s touto konkurencí krok? Za rok budeme moci zhodnotit, jak dobře si vedl...