Hlavní navigace

Rok 2010 jako rok smartphonů očima českých operátorů

24. 1. 2011

Sdílet

Smartphony překonávají prodeje klasických telefonů. Jak vidí vývoj čeští mobilní operátoři? O které telefony byl v roce 2010 největší zájem a jaký trend můžeme čekat letos?

Rok 2010 jako rok smartphonů očima českých operátorůČeští operátoři hlásí celoroční růst prodejů chytrých telefonů. Největší souboj z pohledu operačních systémů na smartphonech svádí Symbian a Android.

Prodeje chytrých telefonů v síti O2 rostly během celého roku 2010. Tento trend definitivně potvrdily Vánoce, kdy se smartphony s operačním systémem Symbian u O2 prodávaly nejvíce.

Vodafone hlásí nárůst zájmu o Android. V první polovině roku vedl v prodejích Vodafonu operační systém Symbian. Druhá polovina roku se pak nesla v duchu strmého vzestupu prodejů telefonů s operačním systémem Android, který vyvrcholil ve vánočním období, kdy jejich podíl na prodeji všech chytrých telefonů dosáhl 50 %.

David Novák, manažer zodpovědný za portfolio telefonů Vodafonu, dále ChannelWorldu doplnil: „Modely Vodafone 845 a Vodafone 945 s operačním systémem Android, které Vodafone letos uvedl na trh, patří svou cenou mírně přes tři tisíce (VF 845), respektive čtyři tisíce korun (VF 945), k nejdostupnějším smartphonům na trhu.

V síti T-Mobile je zatím nejprodávanějším operačním systémem Symbian především díky Nokii. Největší nárůst prodeje ale operátor zaznamenal u přístrojů s OS Android.

Nejprodávanější smartphony roku 2010 u operátorů

Žebříček prodeje smartphonů u O2 i T-Mobile vedla v roce 2010 Nokia 5230 s operačním systémem Symbian.

O Vánocích se dobře prodávala i Nokia N8. Největší zájem byl na prodejnách O2 o Nokia 5230. Druhým nejúspěšnějším modelem u O2 byla v rámci časově omezené nabídky Nokia N8," uvedl v tiskovém oznámení Petr Matějovský, ředitel segmentu pro mobilní hlas a data společnosti Telefónica O2 Czech Republic.

U Vodafone byl nejprodávanějším chytrým telefonem v loňském roce HTC Wildfire s operačním systémem Android 2.1.

Prodeje smartphonů rostly až o stovky procent

Od ledna do prosince vzrostl prodej smartphonů u O2 téměř dvacetinásobně a v listopadu a prosinci se smartphony u O2 staly nejprodávanějšími typy telefonů. U Vodafone vzrostl prodej chytrých telefonů v roce 2010 enormně, konkrétně o 700 %. T-Mobile zaznamenal mezi operátory nejnižší nárůst počtu prodaných smartphonů oproti roku 2009, a to zhruba o 20 %.

Klasické vs. chytré mobily

David Novák prozradil, že zájem o chytré telefony roste u Vodafonu obrovským tempem: „Každý druhý telefon prodaný u nás už je smartphone. Hvězdami letošních Vánoc byly Samsung Galaxy 550, Sony Ericsson Xperia X8 a HTC Wildfire.

Jiří Janeček, senior specialista externí komunikace T-Mobile, uvedl pomalejší trend: „V celkových prodejích zatím stále převažují klasické mobilní telefony nad smartphony. Nicméně očekáváme, že se podíl smartphonů bude zvyšovat.

Jaký vývoj můžeme čekat letos?

Myslíme si, že se tento rok ponese ve znamení těsného souboje koncernu Nokia proti operačnímu systému Android obecně. Ve druhé polovině tohoto roku lze očekávat, že do tohoto souboje promluví Microsoft se svými Windows 7,“ odpověděl David Novák za Vodafone.

Cloud22

Jiří Janeček odhalil plány a odhady T-Mobilu: „V letošním roce se T-Mobile zaměří na chytré telefony - na všechny smartphony dlouhodobě nabízíme slevu až 4 500 korun. I proto očekáváme další nárůst zájmu o chytré telefony. Dá se rovněž očekávat zvyšující se podíl přístrojů s OS Android.“

Potvrdilo se, že zákazníci měli největší zájem o skupinu smartphonů se širokou výbavou za cenu, za kterou se ještě donedávna prodávaly telefony bez operačního systému," uvedl v tiskovém oznámení Petr Kasa, ředitel Nokia Česká a Slovenská republika.

Zdroj: ChannelWorld, O2
Foto: © James Thew - Fotolia.com