Hlavní navigace

Rozhodnutí soudu EU o mazání odkazů zvýší poměr placeného obsahu

14. 5. 2014

Sdílet

 Autor: © mbongo - Fotolia.com
V úterý rozhodl soudní dvůr Evropské unie, že Google i další vyhledávací nástroje mohou být vyzvány k odstranění odkazů na zastaralé informace o jednotlivcích publikovaných v internetu. To podle analytiků může zvýšit míru obsahu přístupného pouze předplatitelům.

„Toto rozhodnutí bude mít komerční důsledky a obsah přístupný pouze předplatitelům rázem bude pro vydavatele a mediální archivy o poznání přijatelnější,“ domnívá se Simon McGarr, vedoucí irské advokátní kanceláře McGarr. „Pokud výzkumník nebude mít jistotu, že mu Google vrátí všechny relevantní odkazy na konkrétní osobu, hodnota soukromých spolehlivých archivů vzroste. Je to ekonomicky opodstatněné, protože ti, kdo hledají relevantní informace, jsou obvykle ochotní za ně i zaplatit,“ dodává McGarr.

Evropský soudní dvůr nedal na doporučení generálního advokáta a rozhodl, že dokonce pouhý odkaz nalegálně dostupné informace může porušovat zákony o ochraně soukromí. Google musel odstranit odkazy na článek španělských novin o zrušení hypotéky Costejy Gonzáleze, protože narušoval jeho právo na ochranu soukromí. Deník nemusí článek stáhnout, ale González si stěžoval, že odkazy, které o něm zobrazoval Google, se časem staly nepřesné a zbytečné.

Své obavy vyjádřilo například i Sdružení výpočetního a komunikačního průmyslu, podle kterého může toto rozhodnutí nepříznivě ovlivnit výzkum a shromažďování dat. „Pokud budu historik a budu se snažit najít informace, které se v jisté době mohly zdát zbytečné, nyní ale získaly na významu, bude to velmi namáhavý úkol,“ komentoval rozhodnutí viceprezident sdružení James Waterworth. „Není tolik důležité, jestli bude část obsahu dostupná jen předplatitelům, protože celkový průběh hledání bude mnohem namáhavější.“ Waterworth se domnívá, že toto rozhodnutí otvírá dveře k rozsáhlé cenzuře internetu ze strany jednotlivců v Evropské unii, protože „to pravděpodobně bude mít dopad na všechny společnosti poskytující odkazy v internetu. Doposud společnosti řešily u soudu jednotlivé konkrétní případy. Ale toto rozhodnutí dává soukromým osobám možnost vyhnout se právnímu sporu.“

McGarr se ovšem domnívá, že jednotlivé soudní spory o konkrétních případech budou ještě nejméně několik let pokračovat. „Jedná se o jediný rozsudek a podle mě musíme počkat na rozhodnutí jednotlivých jurisdikcí v členských státech, než budeme moci vytvořit jednotný postup pro takové případy,“ uvedl.

Velký dopad může mít i nový evropský zákon o ochraně dat, který by měl obsahovat i „právo na to být zapomenut“.