Hlavní navigace

Rozhovor: Multifunkce kanibalizují prodej tiskáren

O dosavadním i budoucím vývoji trhu s tiskovými řešeními, o nových trendech a vizích v této oblasti s námi pohovořil Miroslav Tyburec ze společnosti Oki Systems.
Martin Noska 17. 7. 2009

Sdílet

Jak se vloni vyvíjel trh s tiskovými řešeními v Česku?
Po mnoha letech růstu došlo k meziročnímu poklesu celého trhu tiskových řešení v ČR, a to v kusech i v hodnotě. Jestliže snížení za celý rok bylo okolo 6 %, v posledním kvartálu propad dosáhl 18 %. Za poklesem stálo především zhoršení v oblasti inkoustových a černobílých laserových tiskáren. Dobře si vedly barevné laserové tiskárny. Mimořádný růst o téměř 150 % zaznamenal v souvislosti se snížením průměrné pořizovací ceny segment barevných A4 laserových multifunkcí. Dá se říci, že multifunkce stále více kanibalizují prodej tiskáren. V souvislosti se snižováním cen rostl i segment A3 barevných tiskáren, za poslední dva roky o 100 %. Těší nás, že právě v této kategorii je společnost Oki úspěšná, podobně jako v kategorii rychlých barevných A4 laserových tiskáren.

Změnila se v poslední době kritéria firem při výběru tiskáren?
Zákazníci z profesionálního kancelářského segmentu, na který se zaměřujeme, se více zajímají o provozní náklady, větší měrou řeší efektivitu a rozmístění tiskového parku. Dříve tuto snahu spíše deklarovali, dnes už ji reálně naplňují. Roste zájem o vyšší modely s možnostmi různých rozšíření, např. o podavače papíru nebo o duplexní jednotku. Dodává se také mnohonásobně více tiskáren s kalibrovaným barevným výstupem pro kancelářský tisk marketingových materiálů. Zákazníci se ptají na možnosti, jak spravovat tiskárny v síti a hlídat náklady na tisk, ale v praxi se k tomu určené aplikace využívají méně, než bychom si přáli. V prezentaci těchto nástrojů jsou ještě velké rezervy.

Kterak se podle vás bude oblast tiskových řešení vyvíjet v blízké budoucnosti?
Záleží na vývoji ekonomiky. Patrně se prohloubí trendy z loňského roku. Prodlouží se doba obměny tiskáren. Zákazník bude uvažovat o výměně především u tiskáren, které jsou morálně zastaralé, nebo u těch, kde se výměna z hlediska provozních nákladů rychle zaplatí. Dále porostou barevné multifunkce, rozšíří se formy pronájmu tiskových řešení. Zde je ovšem třeba dobře počítat, aby se to zákazníkům vyplatilo.

Je podle vás v současnosti reálná vize bezpapírové kanceláře?
Od doby, kdy se o kanceláři bez papíru mluví, jeho spotřeba neustále roste. Meziročně o zhruba 10 %, na hlavu v ČR spotřebujeme téměř 150 kg papíru. Paradoxně je nárůst dáván do souvislosti s rozvojem elektronické komunikace. Tradiční „vytisknout a rozeslat“ se změnilo na „rozeslat a vytisknout“. Jako důležitá se proto jeví snaha omezit spotřebu papíru, čemuž pomáhají i moderní multifunkce, umožňující i jednoduchý Document management pro malé firmy.

Co za novinky vaše společnost chystá pro firemní oblast?
K novinkám patří řada černobílých tiskáren B400 pro kanceláře, která je už v základu vybavena jednotkou pro oboustranný tisk. Věříme, že duplex se stane u profesionálních modelů standardem. V únoru jsme představili zcela nový model A3 barevné multifunkce MC860, na který máme první velmi kladné ohlasy. Pokud zůstanu u barevných MFP, před prázdninami jsme představili A4 model, od kterého u zákazníků očekáváme úspěch.