Hlavní navigace

Rusko bude mít jeden z nejvýkonnějších superpočítačů na světě

24. 12. 2011

Sdílet

 Autor: © ekzman - Fotolia.com
Rusko chystá vlastní extrémně rychlý superpočítač s výkonem 10 petaflops, údajně aby bylo méně závislé na amerických technologiích.

Počítač staví moskevská firma T-Platforms, která již v Rusku pomohla vytvořit některé z dosud nejvýkonnějších systémů a která je v této zemi pravděpodobně největším hráčem na poli High Performance Computingu. Nový superpočítač s výkonem 10 petaflops bude instalován na moskevské státní univerzitě M. V. Lomonosova, kde nyní již funguje 1,3 petaflopsový superpočítač také od T-Platforms.

Ohlášení lze považovat za snahu o zapojení Ruska do závodů o výpočty v exa-řádech, kdy je cílem dosáhnout do konce této dekády výkonu 1 000 petaflops (tj. 1 exaflops). Po USA, Japonsku a evropských zemích se do tohoto závodu nedávno zapojila i Čína se superpočítačem s vlastními procesory ShenWei.

Dosažení výkonu 1 exaflops ovšem bude vyžadovat nový přístup v oblasti mikroprocesorů, jejich propojení, paměti i v úložných systémech. O tento průlom se ovšem v současnosti snaží stále více firem mimo území USA a tradičním hráčům na tomto poli tak roste konkurence.

Nový ruský superpočítač má být na Lomonosově univerzitě zprovozněn do konce roku 2013 a bude využívat procesory Intel a GPU nVidia, případně i akcelerátory MIC od Intelu, integrující velké množství x86 jader na přídavných kartách, podobně jako je tomu u řešení nVidia Tesla.

Byl pro vás článek přínosný?