Hlavní navigace

Ruští specialisté chystají emulaci x86 pro ARM

8. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © Edelweiss - Fotolia.com
Společnost Elbrus Technologies pracuje na emulátoru, který by umožnil spouštět aplikace určené pro platformu x86 i na serverech s procesory ARM.

Původně mobilní procesory ARM postupně pronikají ze smartphonů a tabletů i do oblasti klasických počítačů. Ať již jako laboratorní počítače typu Raspberry Pi, nebo jako základní stavební kámen nové rodiny serverů. Význam procesorů ARM pochopil i takový tradiční zastánce architektury x86 jako Microsoft, který připravil verzi Windows s označením RT určenou právě pro tuto platformu.

Procesory ARM, které se vyvíjely v mobilním prostředí, se mohou pochlubit zejména nízkou spotřebou energie. Tento aspekt se stává stále významnější i v oblasti serverů. S výrobou serverů na této platformě již začaly například společnosti Cavium a Calxeda a testují je i společnosti HP nebo Dell. Náklady na spotřebu energie totiž představují významnou část v celkových nákladech na provoz serverů a promítají se tedy do podnikového rozpočtu IT.

Velkým problémem architektury ARM je její nekompatibilita s nejrozšířenější serverovou platformou x86. Z toho důvodu není na serverech ARM možno provozovat značnou část softwaru, a to jak standardních aplikací, tak programového vybavení vytvořeného v rámci podniku. Tento problém chce pomoci vyřešit ruská společnost Elbrus Technologies, která vyvíjí emulátor architektury x86 pro procesory ARM.

Za touto společností stojí skupina odborníků, která pracovala na projektu ruských superpočítačů Elbrus. Vývoj emulátoru se v současnosti nachází ve stádiu alfa. Podle informací ředitele společnosti Anatolije Konuchova funguje emulace prozatím se 40% účinností ve srovnání se srovnatelným hardwarem s nativní technologií x86.

Elbrus chce v příštím roce uvést veřejnou betaverzi a v roce 2014 dosáhnout účinnosti 80 % a nabídnout k prodeji první finální verzi. „Předpokládáme, že v roce 2014 se začnou servery s procesory ARM objevovat na trhu v podstatně větším množství než nyní,“ doufá Konuchov. Podle Konuchova se největší společnosti prozatím výrobou serverů s procesory ARM nezabývají, rostoucí zájem zákazníků o co nejekonomičtější provoz však tuto situaci v dohledné době změní.

Elbrus Technologies byla založena v roce 2010 a jejím hlavním úkolem bylo vytvoření emulátoru architektury x86 pro ruský procesor E2K, kterým jsou osazeny superpočítače řady Elbrus. Podle Konuchova dosahuje emulátor architektury x86 pro procesor E2K účinnosti 85 % a emulace procesorů řady Intel Itanium dokonce dosahuje účinnosti 90 %.

„Provedli jsme si průzkumy trhu a z nich vyplynulo, že o kompatibilitu s aplikacemi pro platformu x86 bude u serverů ARM velký zájem. Abychom celý proces urychlili, nabídneme zpočátku verzi emulace s nižší účinností, kterou budeme dále zvyšovat a zlepšovat v dalších verzích,“ informuje Konuchov.

Další informace zveřejní Elbrus na konferenci ARM TechCon, která proběhne na přelomu října a listopadu v kalifornské Santa Klaře.

Zdroj: CyberSecurity.ru