Hlavní navigace

Rychlejší reakce na budoucí pandemie

 Autor: © Pixabay
To, že může kdykoliv udeřit další globální pandemie, se vědělo už před Covidem – ač se taková možnost značně podceňovala. Na příště už chce být svět připraven lépe.
David Slouka 7. 4. 2021

Sdílet

Výzkum se primárně zaměřuje na zrychlení vývoj antivirotik a experimentálních vakcín pomocí umělé inteligence. Na jeden z takových výzkumů pro University of Washington School of Medicine dal 5 milionů dolarů Microsoft.

Cílem je v budoucnu vytvářet nové vakcíny primárně pomocí počítače – vytvářet proteiny s biologickými funkcemi schopné efektivně „vyřadit“ viry a jejich proteinové vzorce.

Logika takového výzkumu je jednoduchá. Bílkoviny jsou to, co pohání imunní systém člověka a zároveň slouží i pro další komplexní funkce, které pohání život na Zemi jako takové – ukládání sluneční energie v rostlinách a podobně je rovněž účelem bílkovin.

Dosud jsme ale s proteiny neuměli pořádně manipulovat; jsme omezeně schopní modifikovat ty, které existují, ale výroba syntetických, umělých bílkovin zůstává velkou výzvou. A na to je nový výzkum zaměřen, využívá mimo jiné technik hlubokého učení.

V minulém desetiletí se věda na bílkoviny začala více zaměřovat, což vedlo k experimentálním léčbám rakoviny, inovativním vakcínám a novým materiálům. Další výzkum by mohla urychlit také pandemie Covidu, která na nutnost rychlého vývoje efektivních protilátek jasně ukázala.