Hlavní navigace

S konzolí ku zdraví? Microsoft Kinect, Sony Move a Wii v praxi

13. 3. 2011

Sdílet

Zažitý názor, že se při hraní u počítače pomalu, ale o to jistěji tloustne, zatím stále přetrvává. O konzolích to však již zdaleka tolik neplatí. S příchodem pohybových ovlád...

Zažitý názor, že se při hraní u počítače pomalu, ale o to jistěji tloustne, zatím stále přetrvává. O konzolích to však již zdaleka tolik neplatí. S příchodem pohybových ovládání Kinect a Move, jež umožňují nejen využívat nové způsoby ovládání her, ale také aktivně hubnout u cvičebních programů, se totiž situace diametrálně změnila.
Není tomu tak dlouho, kdy Microsoft představil svůj Kinect a společnost Sony přišla s produktem Move. Klasický problém s nedostatkem podporovaných her se minimálně v případě Microsoftu nekoná. Uživatel má v dnešní době naštěstí k dispozici celou řadu titulů, které Kinect buď podporují, nebo jsou pro něj přímo určeny. Sony Move se ovšem také snaží a nabídka her rozhodně není špatná. Konkurence v podobě konzole Nintendo Wii sice také disponuje povedeným ovládáním, nicméně systémům založeným na snímání pohybu kamerou příliš konkurovat nemůže. Tam, kde se Wii může pouze domnívat, jestli jste ve správné pozici, Kinect totiž aktuální stav jednoduše uvidí.
V článku se zaměříme na hry určené přímo pro Kinect a Move, u nichž se neobejdete bez pohybového ovládání. Podíváme se, jaký je výběr jak u cvičebních her, tak i titulů zábavných, které se hodí na party nebo když přijde návštěva. Nezapomeneme samozřejmě ani na nejmenší členy rodiny. Věříme, že po přečtení článku získáte lepší představu o tom, jakou hru pořídit nejen sobě, ale i pro přítelkyni či manželku, která možnost zacvičit si jistě uvítá.

Tancem ku zdraví

Pokud se potýkáte s typickým nezájmem drahé polovičky o vaši milovanou konzoli, nejnovější hry pro Kinect tento fakt brzy změní. Prim v této oblasti hrají zejména hry Zumba, Dance Evolution a Dance Central. Jak již samotné názvy napovídají, půjde zde zejména o tanec v různých podobách. V případě hry Zumba pak o tanec, který nejčastěji potkáte ve fitness centrech a jehož účelem je zlepšení vaší celkové fyzické kondice. Dance Central a Dance Evolution představují jistou analogii ke hře Lips na Xboxu, kde šlo o co nejvěrnější zazpívání písničky podle originálu (tónina, tempo). Stejný systém zde funguje u tance – tanečník vám předvádí jednotlivé části tance, které po něm musíte následně opakovat. Kinect vás důkladně sleduje a vyhodnocuje, nakolik jste trefili tempo a zda vaše pohyby odpovídají předloze. Ve finální fázi pak musíte předvést tanec celý. Dance Central v základu nabízí více než 30 písní a další lze stáhnout (ovšem již za Microsoft Points). Pokud vás inspiroval nějaký z aktuálních hitů v rádiu, je poměrně velká šance, že bude k dispozici také ke stažení v Dance Central.
Hra Dance Evolution se nese v podobném duchu. Vývoj měla na starosti společnost KONAMI a japonské geny jsou zde od první chvíle patrné v tom, že hra působí výrazně dynamičtějším dojmem. Pokud tedy toužíte po velmi akčním tanci, určitě zahrňte tuto hru do svého užšího výběru. Navíc je v současné době možné stáhnout demoverzi této hry, takže si o ní můžete udělat jasnou představu.
Ač Wii již trochu nestíhá pokrok současných výkonných konzolí, v oblasti tance rozhodně má co nabídnout. Prim zde hrají zejména dvě hry – Michael Jackson The Experience a Just Dance 2. První nabízí setkání s legendou popu: budete zde moci zpívat i tančit, a dokonce obojí najednou. Skutečně si tak vyzkoušíte, jaké to je být Michaelem Jacksonem. Just Dance 2 nabízí kompletně nový playlist obsahující více jak 40 hudebních „pecek“ z hitparád a nové taneční pohyby. Můžete sestavit vlastní taneční skupinu skládající se z nejvýše 8 tanečníků a protančit se k vítězství v soubojích. Nebaví vás jenom tančit, chcete i zpívat? Just Dance 2 nabízí i to, a to díky textům ke všem písničkám. K dispozici je i obsah ke stažení.
Zumba je formou tanečního fitness a tento název už našim ženám cizí určitě nebude. Nicméně ani zapojení pánů nic nebrání (snad kromě samotné nutnosti vykonávat pohyb). Hra samotná nabízí jak instruktorku, tak instruktora, kteří pomohou se zvládnutím všech potřebných pohybů. Vaše postava je navíc snímána siluetou přímo do hry. Abyste získali ještě lepší představu o svém výkonu, je zde k dispozici virtuální trenér, který svítí zeleně/oranžově/červeně podle toho, jak správně se držíte pohybů. V základu je k dispozici řada písní a stylů, další samozřejmě lze dokoupit. Pokud máte chuť si zacvičit netradiční formou, je Zumba bezesporu zajímavá volba a optimální dárek pro vaši drahou polovičku.
Další zajímavou novinkou je také Michael Jackson The Experience. Pokud se vyžíváte v tanci, jedná se asi o povinnou výbavu. Ve hře nejde jen o tancování přesně v „Majkl“ stylu, ale také o zpěv. Pokud jste si někdy přáli věrně okopírovat styl krále popu, tato hra vám při tom pomůže. K dispozici je samozřejmě řada známých písní, další si můžete stáhnout. Hra je k dispozici jak pro platformu Xbox 360, tak i Playstation 3.

Dance Central, 1439 Kč, www.alza.cz
Dance Evolution, 999 Kč, www.gamecz.cz
Michael Jackson The Experience, 1299 Kč, www.conquest.cz
Just Dance 2, 1299 Kč, www.gamecz.cz
Zumba, 1319 Kč, www.alza.cz

U čeho se skutečně zapotit?

Pokud si chcete skutečně zacvičit, i pro tyto účely Xbox 360 i PS3 nabízí řadu her. Jedná se o „hardcore“ hry na cvičení, které skutečně dokáží nahradit návštěvu fitness. Zde zaujme například titul EA Active 2 Personal Trainer, který nabízí skutečný fitness plán, instruktora a tvrdý dril. V balení dokonce nechybí ani bezdrátový senzor tepové frekvence. Bohužel vlastní dojmy jsme z této hry získat nemohli, neboť nám ji společnost EA nebyla schopna poskytnout na testy.
Zajímavou alternativou by se pro vás mohla stát hra Your Shape: Fitness Evolved pro Xbox 360 – ta sice nedisponuje bezdrátovým senzorem pulzu, nicméně v oblasti cvičení nabízí vše potřebné. Nechybí tak tvrdé cvičení nebo kombinované zábavné prvky, jako je třeba tanec či boxování, kdy se trochu pobavíte a zároveň cvičíte. Aplikace vás navíc přímo zapojuje do hry – Kinect snímá váš obraz a promítá ho přímo do aplikace (včetně oblečení nebo procházejícího psa či kočky). Ve hře můžete být zastoupeni buď barevnou siluetou, nebo skutečně vlastním obrazem – postavou. Jde tak o jistou formu „augmented reality“. Aplikace ovšem nabízí rovněž řadu doplňků ke stažení, jako je např. Cardio Workout nebo Dance Workout: Bollywooed (taneční). Nejen uživatelky zde asi potěší přítomnost základů jógy. Část obsahu je na počátku navíc nedostupná a je potřeba se k němu „propotit“ nižšími úrovněmi, za něž získáváte body. Navíc vám hra spočítá průměrně spálené kalorie, takže získáte jasnou představu o tom, kolik jste v průběhu herních aktivit vydali energie.
Klasickou se bezesporu stala hra Wii Fit, které je určena pro konzoli Wii. Spolu s hrou se dodává cvičební podložka Wii Balance Board, jež umožňuje zjistit o uživateli celou řadu informací, například zvážit aktuálního uživatele, což bohužel ani Move, ani Kinect nezvládají. Hra tak snadno může nejen změřit vaše BMI, ale také monitorovat vývoj vaší váhy v průběhu cvičení. Balance Board jinak slouží konzoli k rozpoznání „pozice“ uživatele a k ovládání hry Wii Fit. Konzole pozná i distribuci vaši rovnováhy, což se hodí například i pro jógu.

Kinect Your Shape : Fitness Evolved, 1399 Kč, www.gamecz.cz
EA Active 2 Personal Trainer, 2499 Kč, www.gamecz.cz
Wii Fit Plus With Board, 2790 Kč, www.conquest.cz

Sport a řízení aut

Pokud vás zajímá sport, udělají vám zřejmě radost hry jako Sport Champions pro PS3 nebo Kinect Sports. Obě přinášejí různé sportovní disciplíny: Sport Champions nabízí lukostřelbu, šerm, stolní tenis nebo např. volejbal. Podobnou nabídkou aktivit pak disponuje i Kinect Sports. Vyzkoušet zde můžete např. běh, fotbal, bowling, hod oštěpem, box či opět stolní tenis. Mezi nejvtipnější hry pro Kinect, které lze hrát na party nebo když přijde návštěva, patří hra Joy Ride. Náplní je zde řízení autíčka, a to jednoduchým způsobem – uchopením „neexistujícího“ volantu a následným zatáčením. Hra disponuje řadou dalších drobností, jako je možnost využít turbo nebo různé zbraně. Hrát mohou najednou až dva hráči na jednom Xboxu, další se mohou připojit pomocí Xbox Live.

Sport Champions, 1029 Kč, www.gamecz.cz
Kinect Joy Ride, 999 Kč, www.gamecz.cz
Kinect Sports, 999 Kč, www.gamecz.cz

Něco pro mladší?

Hledáte zábavu pro mladší členy rodiny? Pak se rozhodně podívejte na Kinectimals nebo v případě PS3 na hru Eyepet. Obě hry míří zejména na děti, ale pobavit se mohou i podstatně starší. Tyto hry nabízejí vtipný model hraní, propracovaný svět a zpracování, které zaujme nejen děti. V případě Kinectimals objevujete s vámi vybraným zvířátkem ostrov plný tajemství. Radost vám udělá perfektní grafika a možnost interakce se zvířátky ve formě mazlení nebo drbání. Rovněž je zde nutné řešit řadu úkolů – například házením míčků srazit figurky nebo správně vykopnout balón. EyePet nabízí jak péči o zvířátko samotné, tak i řadu aktivit, které s ním musíte realizovat. Navíc je zvířátko promítáno do obrazu vašeho obývacího pokoje. U obou her je potřeba nejen myslet, ale také se trochu hýbat (střílení, míření, létání v letadélku, hlazení), a tak i děti mají možnost se doma trochu protáhnout.

EyePet Move Edition, 765 Kč, www.gamecz.cz
Kinectimals, 999 Kč, www.gamecz.cz

Ať již se rozhodnete pro jakoukoli hru či hry, pohybu se tak či tak nevyhnete. V tomto směru lze tedy jednoznačně Kinect a Move pochválit. Hry určené pro tyto systémy sice většinou nenabídnou úžasnou grafiku, ale o to lepší hratelnost a zábavu – a to je v tomto případě zásadní.