Hlavní navigace

S nejnovější verzí Androidu klesá riziko zneužití

27. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © Gunnar Assmy - Fotolia.com
Poslední verze systému Android obsahuje pokročilé nástroje pro ochranu uživatelů. Problém je v jejím pomalém přijímání.

Více než tři čtvrtiny malwaru pro Android tvoří škodlivé aplikace, které z uživatelských zařízení posílají prémiové SMS. Této hrozbě by se přitom dalo snadno předejít přechodem na poslední verzi 4.2 Jelly Bean, která obsahuje účinnou ochranu.

Poslední verze Androidu však v současné době běží asi jen na 4 procentech zařízení s operačním systémem od Googlu. A to od jejího uvedení uplynulo již 6 měsíců.

Podle dat společnosti Juniper Networks, dodavatele síťových řešení, vzrostl mezi březnem 2012 a březnem 2013 počet mobilní hrozeb o 614 %. Výzkumníci do března letošního roku identifikovali celkem 276 259 vzorků škodlivého softwaru. 92 % z nich bylo určeno pro operační systémy Android.

Závěry výzkumníků z Juniper Neworks se shodují s informacemi jiných bezpečnostních firem. Rostoucí množství malwaru pro Android jde ruku v  ruce s rostoucí popularitou této platformy.

Většina škodlivého softwaru určeného pro Android má podobu aplikací, které své oběti obírají o peníze posíláním SMS na drahá telefonní čísla. Malware se obvykle tváří jako legitimní aplikace nebo je součástí pirátské verze nějakého programu.

Výzkumníci odhadují, že útočníci si šířením tohoto typu malwaru přijdou v průměru na 10 dolarů za jediného uživatele.

Pokud se uživatelé nechtějí stát jednou z obětí, pak by měli provést aktualizaci na poslední verzi systému Android. Součástí Androidu 4.2 je totiž nástroj, který rozpozná snahy o odeslání prémiových SMS a požádá uživatele o potvrzení operace.

Touto funkcí jsou však chráněna pouze 4 % uživatelů. Jde o odhad založený na 14denním sběru dat z oficiálního obchodu Google Play. Nejpoužívanější verzí je podle výzkumníků z Juniperu Android 2.3.3 až 2.3.7. Systém s kódovým označením Gingerbread prý běží na 36,4 % všech zařízení s Androidem. Druhým nejpoužívanějším je Android 4.0.3 a 4.0.4 Ice Cream Sandwich s  25.5 procenty.

K rostoucímu množství malwaru podle výzkumníků velmi přispívá především absence pravidelných aktualizací pro zařízení s Androidem. Poslední ochranné nástroje se tak k uživatelům dostanou se zpožděním nebo vůbec.

Druhým nejčastějším typem hrozeb pro uživatele Androidu jsou podle Juniperu spywarové aplikace, prostřednictvím kterých útočníci získávají citlivá uživatelská data. Spyware tvoří 19 % všech škodlivých vzorků nashromážděných výzkumníky. Tato hrozba se podle výzkumníků stále častěji týká i firemních uživatelů a obecně se očekává, že „zapojení“ firem bude časem růst.

Byl pro vás článek přínosný?