Hlavní navigace

SafeBoot komplexní zabezpečení

1. 11. 2006

Sdílet

Pokud se někdo dostane k vašim fotografiím z dovolené, které máte lehkovážně uloženy na přenosném flashdisku, je to nepříjemné, získá-li však přístup třeba k finančním údajům vašich zákazníků uloženým v notebooku, může to mít pro vás a vaši firmu přímo fatální následky.

S rozvojem mobilních zařízení a jejich miniaturizací se zvyšuje riziko jejich ztráty nebo odcizení. Notebook, PDA či flashdisk ("USB klíčenka") lákají zloděje a navíc je můžete prostě zapomenout na veřejném místě - všichni jsme zkrátka jen lidé. A množství takto ztracených přístrojů rozhodně není zanedbatelné: počet odcizených notebooků se pohybuje v řádech procent z celkového počtu pracovních notebooků, flashdisky pak patří k nejvíce ztráceným přístrojům vůbec, zejména kvůli svým malým rozměrům. Pokud na takovém přístroji máte nezabezpečená data, hrozí samozřejmě jejich únik. Proniknutí k chráněným datům pochopitelně hrozí i v případě klasických desktopů v kanceláři či soukromém bytě, i když riziko je sníženo klasickým zabezpečením (už jen dostat se k počítači vyžaduje jistou námahu). Na druhou stranu lze do databáze firmy proniknout i přes internet a vzhledem k míře počítačového hackerství a schopnostem hackerů to rozhodně není nemožné.

Centralizované zabezpečení
Řešením výše uvedených rizik je zavedení softwaru pro ochranu dat. Jedno z nejkomplexnějších řešení představuje systém SafeBoot. Tento produkt podporuje hiearchické, rozvětvené i jednoduché administrativní struktury a je ho proto možné implementovat ve firmě jakéhokoliv typu. Všechny složky systému - tedy uživatelé, počítače, PDA, soubory, obnovující klíče a další administrativní funkce - jsou ovládány v rámci společného centrálního systému. Při zavádění SafeBootu nemusí klient nakupovat všechny funkcionality naráz; klíčová je implementace centra, ke kterému je později možné dokupovat další SafeBoot produkty. Výhodou takového postupu je zejména značná úspora nákladů, protože při identifikaci dalších bezpečnostních rizik stačí přikoupit dodatečné funkce, nikoliv celý nový systém.

Bohaté funkce a robustnost
Portfolio funkcí systému SafeBoot je velice široké, přičemž klient se může sám rozhodnout, které části systému implementuje. Základem celého produktu je SafeBoot Central Management, nabízející silnou technologii centrálního řízení, jež firmám umožňuje dosáhnout nejnižších možných celkových nákladů na pořízení podobného systmu. SafeBoot Port Control zajišťuje přísnou přístupovou kontrolu zabraňující neoprávněnému používání přenosných zařízení, která jsou připojená k sériovým, paralelním, USB, Bluetooth, Firewire, IrDA a jiným portům. Safe Boot Portable je důležitý zejména pro ty, kteří využívají hodně přenosných paměťových zařízení - umožňuje snadné zabezpečení přenášených souborů. Safe Boot Device Encryption zabraňuje neoprávněnému přístupu nebo používání klasických PC, ale i laptopů a tablet PC, přičemž zajišťuje i bezpečnost harddisků. Funkce SafeBoot Laptop and PDA Security je pak zaměřena na ochranu mobilních dat. Zajištění informací na úrovni souborů zajišťuje SafeBoot Content Encryption, funkce šifrující soubory, které lze používat jak v desktopech, tak v přenosných zařízeních.
Nechybí ani kompletní zabezpečení podnikové e-mailové korespondence pomocí produktu SafeBoot Email Encryption. V rámci systému SafeBoot lze pořídit i speciálně upravená USB úložiště s šifrováním dat; jde přitom jak o klasické "klíčenky" s kapacitou do 4 GB, tak o velkokapacitní úložiště (až 60 GB).

Hlavní výhody
Komplexní řešení, které SafeBoot nabízí, využívá celá řada prestižních světových firem - například ING Bank, Unilever, Nestlé, Fujitsu, Bank of England, Rolls Royce či Vodafone. Celosvětově je SafeBoot používán na více než 3,2 milionu počítačů v 62 zemích světa. Mezi hlavní výhody patří centrální správa a s ní související nízké náklady, snadná implementace, vynutitelnost bezpečnostní politiky, user-friendly prostředí a zejména komplexní podpora, zahrnující nejen nepřetržitý servis a konzultace, ale i pomoc na dálku.

Autor článku