Hlavní navigace

Salesforce nabízí analytiku jako službu, využije i zdroje jako SAP či Oracle

14. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Salesforce.com představilo novou cloudovou službu Wave, jež nabídne komplexní nástroje pro analýzu různých typů dat.

Na Wave inženýři Salesforce.com pracovali dva roky a služba podle senior viceprezidentky Salesforce.com pro cloud Stephanie Buscemiové běží na základní platformě Salesforce. To znamená, že je propojena s aplikacemi Salesforce pro CRM (costumer relationship management) a může být také integrována do dalších aplikací postavených na této platformě.

Nová služba se liší od jiných cloudových řešení poskytujících analýzy dat v tom, že podle Salesforce má umožnit uživatelům rychleji než konkurence vyhledávat odpovědi na jejich otázky. Jak Salesforce ukázalo při veřejném představování Wave, systém využívá vrstvy dynamické vizualizace, přičemž vizualizace je optimalizována pro uživatele používající mobilní aplikace.

Salesforce spouští Wave s více než třicítkou partnerů od konzultanských firem typu Accenture a Deloitte po technologický gigant Dell. Uživatelé Wave budou schopni shromažďovat data z aplikací třetích stran jako Oracle ERP a následně je podrobně analyzovat.

Jak podotkla Buscemiová, cílem Salesforce není prodávat Wave jako all-in-one analytickou platformu, která nahradí velké investice do systémů SAP Business Objects či Oracle Hyperion. Namísto toho se Salesforce zaměří při prodeji Wave na své "klíčové zákazníky" v odděleních prodeje, služeb a marketingu. Partnerské společnosti však spolu s Wave budou používat i analytické služby jiných firem.

Jak podotkl analytik Curt Monash z Monash Research, přístup Wave není ničím novátorským a je podobný technologii představené společností Fast Search and Transfer, kterou Microsoft koupil v roce 2008. Podobnosti by se daly naléz také s nástrojem Oracle Endeca Discovery. Je tak otázkou, zda Wave, který bude prodáván odděleně od dalších aplikací Salesforce, získá stejnou popularitu jako produkt Analytics Edition představený před několika lety.

Salesforce nejprve chtělo po zákaznících za využívání Analytics Edition peníze navíc, což však vyvolo vlnu nevole, neboť zákazníci tvrdili, že tato služba by měla být dostupná v rámci stávajícího předplatného. Salesforce tak následně obrátilo a Analytics Edition zpřístupnilo bez dalších poplatků. „I když si za Wave budeme účtovat platby navíc, naší zákazníci uvidí, že dostávají nadstandardní službu,“ uvedla Buscemiová.

Wave je určen především pro analýzu dat od několika různých subjektů či dat z aplikací třetích stran a lze jej podle oficiálního vyjádření velmi dobře upravovat dle představ uživatele. Služba bude dostupná tento měsíc, cena bude záviset na počtu uživatelů.