Hlavní navigace

Salesforce varuje zákazníky před novým trojským koněm

11. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © jokatoons - Fotolia.com
Na uživatele Salesforce.com se zaměřuje nová verze trojského koně, která doposud cílila hlavně na internetové bankovnictví velkých finančních institucí.

Nový trojský kůň se jmenuje Dyre nebo Dyreza a objevil se v červnu. Stejně jako většina trojských koní zaměřujících se na internetové bankovnictví, i tento se snaží o napojení do procesů webového prohlížeče tak, aby zachytil vložené přihlašovací údaje uživatele. Původní verze Dyre nalezená v červnu výzkumníky z PhishMe a CSIS Security Group se zaměřovala na stránky Bank of America, NatWest, Citibank, RBS a Ulsterbank. Tvůrci červa však na tento seznam nyní přidali i Salesforce.com.

„3. září 2014 jeden z našich bezpečnostních partnerů zjistil, že červ Dyre (známý také jako Dyreza), který se typicky zaměřuje na uživatele velkých a známých finančních institucí, může cílit také na uživatele Salesforce,“ uvedlo Salesforce v prohlášení na svých webových stránkách.

„V současné době nemáme žádný důkaz o tom, že tímto červem byl kdokoli z našich uživatelů postižen, avšak pokračujeme ve vyšetřování,“ dodala společnost. „Pokud zjistíme, že byl tímto červem nějaký uživatel napaden, spojíme se s ním a pomůžeme mu s provedením potřebných bezpečnostních opatření.“ Salesforce doporučuje, aby jeho uživatelé používali jím nabízenou funkci, která umožní přístup k jejich účtům pouze z prověřených korporátních sítí a VPN. Doporučeno je také zapnutí dvoufázového přihlašování pomocí mobilní aplikace Salesforce 1 a zapnutí upozornění na pokusy o přihlášení z neznámých počítačů pomocí SMS.

Dyreza není prvním červem, který se na Salesforce zaměřuje. V únoru tohoto roku výzkumníci z bezpečnostní společnosti Adallom objevili variantu známého trojského koně Zeus, jež byla upravena tak, aby stahovala firemní data z napadených účtů Salesforce.

„Toto upozornění je jen dalším budíčkem v řadě pro uživatele SaaS (Software-as-a-Service), kteří si musí uvědomit, že nemohou v otázkách zabezpečení dat spoléhat pouze na poskytovatele SaaS,“ uvedl Adallom nyní v reakci na oficiální prohlášení Salesforce. „Z pohledu Salesforce.com se nejedná o zranitelnost přímo v jeho službě, jelikož červ musí nejprve infikovat systém uživatele. Tudíž za krádež či smazání dat je z pohledu Salesforce zodpovědný pouze napadený uživatel.“