Hlavní navigace

Samsung chystá vstup na trh energeticky úsporných serverů

8. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Samsung
Společnost získala licenci na pár 64bitových ARMových procesorů, což podle analytiků značí, že po smartphonech a tabletech by Samsung mohl přijít i s vlastním serverovým řešením.

Licence se vztahuje na 64bitové procesory Cortex-A57 a Cortex-A53 architektury ARMv8. V obou případech jde o typy procesorů vyznačující se vysokou energetickou úsporností vhodných pro použití v chytrých telefonech, tabletech nebo právě serverech.

Samsung již procesory s architekturou ARM používá například v telefonu Galaxy S III nebo hybridním zařízení Galaxy Note II. Tablet Nexus 10, který se na trh dostane v příštím týdnu, zase bude prvním zařízením s procesorem Exynos 5 Dual založeným na designu čipu Cortex-A15.

Mluvčí Samsungu nechtěla prozradit, jaké má společnost s licencovanými procesory plány a jestli vážně uvažuje o vstupu na nový trh. „Samsung je hlavním partnerem nových procesorů Cortex A50. Nejsme však v pozici, kdy bychom mohli specifikovat, jakým způsobem použijeme Cortex A50 v rámci naší produktové řady Exynos,“ řekla mluvčí výrobce.

Analytici ale mají celkem jasno. Pokud by se Samsung rozhodl vytvořit vlastní serverový čip, pak by to prý pro něj byl mnohem výdělečnější byznys než chytré telefony nebo tablety. Jak navíc správně poznamenává Dean McCarron, hlavní analytik v Mercury Research, Samsung vyrábí také pevné disky a paměti, takže by měl být schopen vytvořit integrovaný serverový hardware. Paměti Samsungu se používají již v některých serverech ve spojení s architekturou x86.

Jiný analytik, Nathan Brookwood z Insight 64, si zase všiml toho, že Samsung v poslední době najal do svého texaského závodu velké množství procesorových návrhářů. Jedním z nich je i Pat Patla, který se specializuje právě na servery. Patla byl dříve generálním ředitelem a viceprezidentem pro serverové procesory v AMD.

Obecně se má za to, že architektura ARM má na serverech díky svým vynikajícím vlastnostem velkou budoucnost. Její rostoucí popularita dělá vrásky na čele Intelu a AMD, výrobcům čipů architektury x86 používaných stále ve většině serverů. ARMová serverová infrastruktura však stále není příliš rozvinutá. Použitelnost 32bitových ARMů pro servery není velká, hodně se naopak čeká od 64bitových procesorů. V tomto směru má tedy Samsung dobře nakročeno.