Hlavní navigace

Samsung definitivně prohrál v Německu spor s Applem

11. 9. 2011

Sdílet

 Autor:
Finální soudní rozhodnutí zní, že Samsung Galaxy Tab 10.1 je příliš podobný iPadu 2 od Applu a nesmí se v Německu prodávat.

A to i přes zcela jiné poměry displeje u obou konkurenčních přístrojů (viz obrázek vpravo), které se Apple navíc snažil v podkladech pro soud zjevně upravovat. Rozhodl tak soud v Düsseldorf i po třetím slyšení, v němž se Samsung snažil bránit odlišnost svého Galaxy Tabu 10.1. Mluvčí Samsungu rozsudek okomentoval slovy, že je z verdiktu zklamaný a že tím bude omezen uživatelský výběr. Design, který si Apple zaregistroval, je podle zástupců Samsungu velmi obecný a verdikt soudu tak zasahuje do inovací a samsung applepokroku v celém oboru. Podle některých komentátorů úspěch Applu s registrovaným velmi obecným designem tabletu pak může znamenat, že v budoucnu by mohl zakázat prodej prakticky jakéhokoliv tabletu.

Apple původně chtěl docílit zákazu ve všech zemích EU, ale ten byl nakonec omezen jen na Německo. Například v Česku je Galaxy Tab 10.1 v prodeji od tohoto týdne a spor s Applem jej u kupujících paradoxně poměrně hodně zviditelnil, což je pro Samsung výhodou. Pro Apple je rozhodnutí německého soudu ovšem jednoznačným vítězstvím, neboť v případě prohry by Samsungu musel platit i ušlý zisk, což se nyní nestane.

Důsledek sporu mezi Applem a Samsungem se projevil i na výstavě IFA v Berlíně, kde musel Samsung na soudní příkaz po dvou dnech stáhnout nově představovaný Galaxy Tab 7.7, což je menší bratr modelu 10.1. A to i přes skutečnost, že zástupci firmy hovořili o výrazném odlišení od všech ostatních tabletů díky využití nového Super AMOLED plus displeje. Více viz článek Samsung musel stáhnout Galaxy Tab 7.7 z veletrhu IFA.

To, že je Samsung trnem v oku Applu, potvrzuje i fakt, že po EU, USA a Austrálii se tento týden rozhořel nový soudní spor v Japonsku. Apple žádá o zákaz prodejů přístrojů z rodiny Galaxy, opět z důvodu kopírování vzhledu jeho vlastních přístrojů. O výsledcích sporu vás budeme informovat.

Byl pro vás článek přínosný?