Hlavní navigace

Samsung Galaxy S

Android vyrazil na spanilou jízdu. Tak to alespoň vidí řada expertů a analytiků, podle nichž by měl už za čtyři roky bojovat o první místo mezi chytrými telefony s platformou Symbian,...
Redakce 1. 9. 2010

Sdílet


Android vyrazil na spanilou jízdu. Tak to alespoň vidí řada expertů a analytiků, podle nichž by měl už za čtyři roky bojovat o první místo mezi chytrými telefony s platformou Symbian, tedy zejména s utrženými sluchátky Nokie. V zámoří (USA) by dokonce podle odhadů společnosti Gartner měl první pozici mezi smartphony získat ještě letos.
Tento poněkud analytický úvod má svůj důvod: za závratným růstem podílu telefonů s Androidem totiž stojí především Samsung, který společně s HTC patří mezi výrobce, sázející do budoucna především na Android (a to přesto, že Samsung má i vlastní platformu Bada). Důkazem je řada již uvedených či plánovaných levných smartphonů a v neposlední řadě i nejlepší „Android“ letošního podzimu, Galaxy S.
Je jedno, co si myslíte o jeho designu (nám se líbí), o výdrži baterie (v průměru dva dny nám postačovaly), napájecím mini USB konektoru na horní hraně (má své výhody i nevýhody) nebo chybějícím blesku (nám vlastně tolik nechyběl) – při pohledu na displej Galaxy S vás mohou napadnout jen superlativy: ostrý, barevný, nádherný. Technologie Super AMOLED kombinuje fantastické (řekli bychom lepší než přirozené) barvy, kontrast a na rozdíl od starších AMOLED displejů i velmi dobrou čitelnost na přímém slunci. A spokojenost či dokonce mírné nadšení rozhodně nekončí u famózního displeje s rozlišením 800 × 480. Než nám vytknete, že iPhone 4 má vyšší rozlišení, tak rychle dodáme, že nový mobil Apple má spíše zbytečně vysoké rozlišení a v celkovém součtu ho Samsung s dostatečně jemným, větším a modernějším displejem prostě strčí do kapsy.
Samozřejmostí je dostupnost nejnovější verze Andorid 2.2, která vedle mnoha dalších specialit umožňuje používat telefon jako Wi-Fi přístupový bod (doporučujeme ale rozhodně bezlimitní 3G datový plán) – jedná se o záležitost, která samotná je dostatečným důvodem, proč Galaxy S (nebo jiný Android telefon podporující tuto funkci) chtít. Zprovoznění Wi-Fi v menu zabere doslova pár vteřin a nám fungovalo naprosto bezchybně jak s notebooky, tak s dalšími mobilními zařízeními. Jistě, podobnou funkci dnes nabízejí specializované „krabičky“ za pár tisíc, ale proč sebou tahat něco dalšího, když vše zvládne telefon (pravda, za cenu zkrácení výdrže baterie na 4 až 6 hodin – napájet jej ale můžete přes USB i z notebooku) a dokonce zvládne během servírování Wi-Fi několika okolním notebookům přijímat hovory, SMS a vůbec fungovat, jako by se nic nedělo.
A tady jsme u kouzla systému Android a výkonných vnitřností Galaxy S. Rychlý gigahertzový procesor, grafický akcelerátor, 8 GB interní paměti s možností rozšíření pomocí Micro SDHC karty – to je kombinace, s níž můžete bez problémů multitaskovat, poskytovat na pozadí Wi-Fi připojení, brouzdat po webových stránkách včetně bezproblémového zobrazení většiny flashových prvků. Zkrátka chovat se, jako byste měli v ruce solidní netbook či Windows tablet a nikoliv mobilní telefon. Grafická nadstavba Samsungu je povedená, možná tolik neoslní a tu a tam v menu vyžaduje o jednu či dvě volby více než konkurenční HTC, vše je ale velmi přehledné a naleznete tu také pár dobrých věcí navíc – kupříkladu doručené zprávy a zmeškané hovory jsou zobrazeny jako kostičky puzzle, které stačí přesunout na „prázdné“ místo v mozaice displeje a jste okamžitě přeneseni přímo do zpráv nebo seznamu hovorů.
Nyní tedy k nedostatkům zmíněným hned na začátku. Umístění mini USB konektoru pro propojení s PC a napájení na horní hraně má logický důvod – s telefonem se při nabíjení či synchonizaci lépe manipuluje a sluchátka i napájecí kabel „čouhají“ z jednoho konce. Nicméně to znemožňuje vytvořit pro Galaxy S elegantní dokovací kolébku či aktivní držák do auta (vždy bude třeba ručně připojit USB kabel) – jedná se tak o výhodu i nevýhodu zároveň. Absence blesku může být problémem při fotografování ve velmi tmavém prostředí, případně chcete-li blesk (jde-li o LED diodu) používat jako baterku, nicméně citlivost pětimegapixelového fotoaparátu s možností ostření na zvolený bod je dobrá a kvalita fotografií i videa včetně HD v rozlišení 720p pak velmi dobrá.
Při pohledu na cenu iPhone 4 nechápeme, jak někdo může mezi pochybnou lifestylovou ikonou a špičkovými přístroji se systémem Android za takřka poloviční cenu váhat. Jistě, pro iPhone hovoří myriáda zvukových příslušenství a rozhraní vyžívajících dokovací konektor, podpora u mnoha zařízení, nepřeberné množství aplikací a možnost práce s řadou podnikových aplikací – nicméně přinejmenším poslední dva body Android rychle dohání. Je na vás, zda chcete s iPhonem dávat na odiv, že „na to máte“, nebo oceníte lepší práci s webem, lepší multitasking, speciality jako je Wi-Fi AP – a s Androidem, třeba v podobě výtečného přístroje Galaxy S, dáte najevo, že „tomu rozumíte“.

Samsung i9000 Galaxy S

Parametry: 10cm dotykový (kapacitní) displej 800 × 480 Super AMOLED, Quad Band GSM, Tri Band UMTS + HSDPA, 1 GHz CPU, 8GB úložiště, micro SDHC slot, LiPol 1500 mAh (744 hodin standby, 840 min hovoru, reálně 2 dny smíšeného provozu v 3G síti)
Rozměry: 122 × 64 × 10 mm
Hmotnost: 118 g
Výbava: A-GPS, rádio s RDS, Wi-Fi, Bluetooth, fotoaparát 5MP AF, HD video 720p, videotelefonování