Hlavní navigace

Samsung Galaxy S WiFi 4.2

10. 9. 2012

Sdílet

 Autor: Samsung
MP3 přehrávače bývaly svého času jednou z nejčastějších elektronických hraček, kterou jste nosit v některé ze svých kapes.

Časy se však mění. Samsung připravil ve dvou velikostních variantách doplněk ke své populární řadě chytrých telefonů Galaxy. Díky WiFi konektivitě však nejsou vázány na datové kontrakty nebo jiné poplatky operátorům.

Samsung Galaxy S WiFi lze konkurenčně postavit proti Apple iPod Touch – jednomu z hlavních představitelů nové éry „MP3/MP4 přehrávačů“. Nové modely 3.6 a především námi testovaná 4.2 jsou nástupci modelů Galaxy S 4.0, respektive 5.0, které Samsung uvedl před půlrokem. Oba modely disponují 8GB kapacitou pro ukládání dat. Pokud by vás mátlo označení, na americkém trhu je Galaxy S prodáván pod názvem Galaxy Player.

Design

Číselné označení v názvu Galaxy S udává velikost úhlopříčky displeje. Větší model tedy nabídne IPS displej s úhlopříčkou 4,2 palce, přičemž jeho rámeček je, především na stranách, velmi tenký. Porovnatelný iPod Touch má pouze 3,5palcový displej, většina dnešních smartphonů je již vybavena minimálně 4palcovým displejem. Galaxy Note (hybridní model mezi smartphonem a tabletem) dokonce dostal 5,3palcovou úhlopříčku. Jde tedy o kompromis a můžete se vsadit, že pokud jej někdo uvidí ve vaší ruce, splete si ho se smartphonem.

I přes velký displej působí Galaxy S WiFi velmi tence, s 8,99 mm je jen o něco tlustší než 8 mm hluboký iPod Touch. Větší rozměry oceníte třeba při úchopu při hraní her. Galaxy je docela lehký, se 113 gramy váží stejně jako iPod Touch. Cenou za nízkou váhu však může být dojem, že je zařízení vyrobeno z levného plastu. Navíc na černém lesklém plastu zůstávají otisky prstů, což estetické stránce nepřidává. Na druhou stranu i high-endový telefon Galaxy S3 působí stejně.

Pozitivem je určitě skleněné krytí displeje, které je podstatně odolnější než tvrzené plasty. Rozlišení displeje 800 × 480 pixelů nedosahuje takové hustoty jako Retina displej, ale i tak zajišťuje ostrý a jasný obraz s velmi dobrými pozorovacími úhly. Pokud budete sledovat video ve dvou, nemusíte se být, že by druhá osoba viděla hůře. Z praktického pohledu je 4,2 palce stále ještě rozumně velká úhlopříčka displeje na pohodlné ovládání jednou rukou. Pokud máte menší ruce, celý displej již palcem „neobsloužíte“, s průměrně velkou dlaní byste ale neměli mít problém. Zároveň představuje tato úhlopříčka rozumný kompromis z hlediska pohodlí při čtení a sledování digitálního obsahu a samotného ovládání a přenosností. Větší úhlopříčku už byste stěží strčili do kapsy u kalhot.

Na rozdíl od menšího modelu je Galaxy S WiFi 4.2 vybaven dvěma předními reproduktory – při orientaci na výšku je jeden umístěn nahoře a druhý vespod obrazovky. Zvuk z reproduktorů je hlasitý a čistý, ale vzhledem k jejich rozměru (pochopitelně) docela plochý. Pod displejem se nachází tradiční mechanické tlačítko „Domů“, které je umístěno uprostřed mezi kapacitními tlačítky „Zpět“ a „Vyhledat“.

Podobně jako u menšího Playeru se tlačítko „Domů“ a kolébka pro změnu hlasitosti nachází na pravé straně, MicroUSB port a jack na sluchátka pak vespod. Velký zadní panel je odnímatelný a ukrývá baterii a slot MicroSD karty. Bohužel se nejedná o „quick swap“ řešení, takže pro vyjmutí karty je potřeba vyjmout i baterii. I tak však oceňujeme, že lze fixní kapacitu (8 GB, 16 GB nebo 32 GB) oproti konkurenční řadě Z od Sony Walkman rozšířit.

Galaxy dostal do výbavy také přední i zadní fotoaparát. Kvalita dvoumegapixelového fotoaparátu na zadní straně postačí tak pro rychlé tweetnutí nebo příspěvek na Facebooku, pro běžné fotografování raději zvolte kompakt. Pevné zaostření navíc nedovolí pořídit ostré snímky z malé vzdálenosti. Přední fotoaparát s VGA rozlišením (podobně jako v případě iPodu Touch) se dá použít i pro běžné videokonferenční hovory.

Výkon a specifikace

Galaxy S WiFi 4.2 běží na operačním systému Android 2.3.6 Gingerbread a pohání ho jednojádrový procesor o frekvenci 1 GHz a 512 MB RAM paměti. Na běžné hraní je výkon dostačující – FIFA 2012 nám běžela v podstatě plynule, až na prvotní zaváhání v intru, kde se některé snímky mírně trhaly, ale při hře samotné žádný problém nenastal.

Z pohledu konektivity je zařízení vybaveno moduly Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 a GPS. Navigace dokázala při testování rychle rozpoznat polohu, na cestách vám však mohou chybět mobilní data pro update map, což může navigaci poměrně ztížit. V případě, že vás přestanou bavit skladby, které máte uložené v interní paměti, je Galaxy vybaven i FM rádiem. To však funguje pouze tehdy, pokud jsou zapojena sluchátka, jelikož zároveň slouží jako anténa.

Samsung u baterie o kapacitě 1500 mAH slibuje šest hodin přehrávání videa nebo 40 hodin přehrávání hudby. V průběhu testování se baterie vybíjela o něco rychleji, než uvádějí specifikace. Pokud dojíždíte do práce, doporučujeme baterii v pracovní době dobít, aby vydržela i na cestu zpět.

Software a Extras

U Galaxy S WiFi můžete počítat s plným balíkem aplikací Google, který zahrnuje přístup do tržiště s aplikacemi Google Play, mapy (a navigace), Gmail, GTalk a další oficiální aplikace. Dalšími aplikacemi, které stojí za zmínku, jsou Quickoffice, software Smartview pro dálkové ovládání televizorů Samsung a Kies air pro správu zařízení v prohlížeči přes WiFi připojení. V telefonech poměrně hojně využívaná aplikace Social Hub pro napojení na sociální sítě Facebook, Twitter či MySpace vám však v případě Playeru bez dosahu WiFi nebude moc platná.

Samsung navíc rozšířil uživatelské prostředí o rozhraní TouchWiz, takže pokud máte chytrý telefon od Samsungu, ovládání vás nepřekvapí. TouchWiz obsahuje několik widgetů navíc, s nimiž můžete upravit jednotlivé obrazovky či dokovací lištu a vylepšit menu aplikací.

Herní potenciál potvrzuje Galaxy Player 4.2 předinstalovanými hrami Need For Speed Hot Pursuit, Angry Birds, FIFA 2012 a odkazy na trial verze dalších her od EA.

Přibalená sluchátka jsou totožná pro modely 4.2 i 3.2. Jde o špunty, ke kterým jsou k dispozici tři velikosti gumových nástavců. Pokud nemáte se špunty běžně problém, měly by vám tato sluchátka zcela vyhovovat. Nejčastěji asi využijete středně velké nástavce, něžná část uživatelů pak spíše malou velikost.

Média

Testovaný Galaxy se sice nemůže pochlubit takovým rozsahem nastavení ekvalizéru jako řada Walkman Z od Sony, ale i tak je zvuk silný a jasný. Kromě ekvalizéru s deseti posuvníky (± 10 db) lze na zvuk aplikovat i pět přednastavených efektů (3D, Bass, Concert Size/Level, Clarity).

Největší výhodou čtyřdvojky jsou přední duální reproduktory, které s přehledem strčí do kapsy ozvučení Galaxy S 3.6 i Walkmanu Sony.

Displeji se sice nedostalo plného rozlišení 720p, ale 800 × 480 pixelů je pro sledování videa dostatečné. Přehrávání je plynulé i při náročných akčních scénách filmu o 720p. Určitě vás osloví široká podpora kodeků a formátů. Galaxy S WiFi 4.2 dokáže přehrát video formáty ASF, AVI, FLV, MKV, MP4, 3GP a WMV. Z audio formátů zvládne AAC, FLAC, MP3, Ogg, WAV a WMA.

Aplikace pro přehrávání hudebních i video souborů je intuitivní a nabízí řadu nastavení pro organizaci a třídění. Nové soubory můžete do zařízení přidat snadno připojením přes USB kabel a přetažením souboru přímo do Playeru nebo na MicroSD kartu. Hudbu i videa si uživatelé mohou zakoupit také přes obchod Google Play, lze využít i možnosti streamování z aplikací jako Pandora a Netflix.

Galaxy S WiFi 4.2 nabízí celkově dobrý výkon pro aplikace, hry, audio i video. Velkému hezkému displeji by sice více slušely lepší přední a zadní fotoaparáty, nicméně za cenu iPodu Touch můžete získat větší displej, přední reproduktory a rozšiřitelnou paměť. Pokud hledáte alternativu s operačním systémem Android, je Galaxy 4.2 tou nejlepší volbou.

Operační systém: Android 2.3 Gingerbread

Kapacita paměti: 8 GB, 16 GB

Úhlopříčka displeje: 4,2"

Rozlišení displeje: 800 x 480 px

Fotoaparát: 2 Mpix (přední), VGA (zadní)

Výbava: FM rádio, gyro, kompas, snímač zrychlení

Rozhraní/konektory: USB 2.0, Bluetooth 3.0, WiFi  802.11b/g/n, S-GPS

Baterie: Li-ion 1.500 mA (výměnná)

Hmotnost (včetně baterie): 118 g

Zapojte se do soutěže o zařízení Samsung Galaxy S 4.2!