Hlavní navigace

Samsung plánuje vydání smartphonu Galaxy S3 s OS Tizen

30. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © Samsung Electronics
Open-source operační systém Tizen 2.0 je nyní dostupný v alfa verzi spolu s SDK pro vývojáře a analytici spekulují o tom, že Samsung plánuje vydání smartphonu Galaxy S3 s tímto operačním systémem namísto Androidu.

Po vydání alfa verze si nyní vývojáři mohou vyzkoušet nové funkce a poskytnout tvůrcům OS odezvu. Tizen je linuxová open-source platforma podporovaná Samsungem, Intelem a dalšími velkými společnostmi IT. Systém je vhodný pro použití u smartphonů, tabletů, netbooků a chytrých televizorů. Tizen je stále blíže dokončení a jeho alfa verze je volně ke stažení pouze dva týdny poté, co Wi-Fi Alliance zveřejnila dokument, podle kterého smartphone Samsungu s kódovým označením „GT-I9300_TIZEN“ prošel testováním a obdržel certifikaci Wi-Fi. GT-i9300 je modelové označení, které Samsung dává telefonům Galaxy S3. Z toho plyne, že Samsung pracuje na variantě Galaxy S3 s OS Tizen.

Samsung tyto informace zatím nepotvrdil. Tizen 2.0 alfa umožňuje vývojářům pracovat s jádrem, ovladači a webovými API potřebnými k vytváření softwaru kompatibilního s OS. Verze alfa přináší pokročilé funkce založené na HTML5 jako titulky pro video nebo stav baterie. Dostupné je také webové rozhraní založené na Webkitu2, které přináší vyšší bezpečnost a spolehlivost pro webové aplikace. Další komponenty mají být do OS přidány v následujících týdnech a měsících v závislosti na odezvě od vývojářů.

Analytici předpokládají, že Samsung, jeden z největších zastánců projektu, představí smartphone postavený na OS Tizen na konci tohoto roku nebo počátkem roku příštího. Podle Francisca Jeronima ze společnosti IDC je však pravděpodobnější vydání telefonu v prvním čtvrtletí roku 2013. „Telefonů s OS Tizen se příliš velké množství neprodá,“ řekl Jeronimo, „a Samsung se nyní musí zaměřovat na Galaxy S3, který přímo konkuruje iPhonu 5.“ Vánoce se totiž blíží mílovými kroky a výrobci telefonů se musejí soustředit na nabídku svého aktuálního portfolia. Podle Geoffa Blabera ze společnosti CCS Insight je Tizen pro Samsung velmi důležitým OS, jelikož společnost se nechce v budoucnu spoléhat na Android v takové míře, jako doposud.

Tizen je však běh na dlouhou trať a podle Blabera Android v blízké době nenahradí. „Samsung určitě nenahradí Android Tizenem přes noc,“ řekl Blaber. Samsung bude muset k Tizenu především přilákat zájem vývojářů a mobilních operátorů. Kromě toho o tomto OS většinou příliš neví ani zákazníci. „Většina operátorů se nyní zaměřuje na Windows Phone,“ řekl Jeronimo. Další problém je, že se Tizen nikdy nikam nedostane, pokud jej bude podporovat pouze Samsung. Kromě Samsungu Tizen v současné době posunuje kupředu i Intel, problém však je, že Intel i Samsung mají rozdílné zájmy. „Intel chce, aby zařízení postavená na tomto OS běžela na jeho procesorech,“ uzavřel Jeronimo, „ale Samsung používá své procesory Qualcomm a Snapdragon.“ A tyto rozpory je třeba před masivním rozšířením Tizenu na další zařízení vyřešit.