Hlavní navigace

Samsung předpovídá na letošek boom prodeje pamětí a displejů

31. 1. 2010

Sdílet

Společnost Samsung během páteční konference s investory přeložila svoji vizi roku 2010 – prý během něj dojde k explozivnímu nárůstu prodeje paměťových čipů a také 3D televizorů.

Tento výrobce elektroniky očekává nárůst zájmu o ploché LCD panely a další produkty spolu s tím, jak se celosvětová ekonomika bude vzpamatovávat z loňské recese. Vzhledem k tomu, že během ekonomických propadů byly nové investice většinou oddalovány či zpomalovány, bude možná poptávka převyšovat možnosti výroby, což umožní udržet ceny na poměrně vysoké úrovni. V druhé polovině roku by se pak měly podle zástupců Samsungu velmi dobře prodávat televizory s trojrozměrným obrazem, i když řada analytiků je vůči nim skeptická a to hlavně kvůli poměrně vysokým cenám a nutnosti používat speciální brýle pro trojrozměrný obraz. Sueohk Shim, viceprezident obrazovkové divize Samsungu je ovšem optimistický a počítá s tím, že jen letos prodá jeho firma 2 miliony 3D TV.

Také silné prodeje PC ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvedly ceny paměti DRAM zhruba o 30 % oproti konci předchozího kvartálu, což se pozitivně promítlo na ziscích výrobců těchto čipů. Samsung během konferenčního hovoru potvrdil, že i přes nepříznivý a nevypočitatelný vývoj v roce 2009 se mu podařilo dosáhnout rekordních obratů a vysokých zisků a pro tento rok očekává velmi pozitivní podmínky pro další růst. Dařit by se mělo i dalším hráčům na trhu, kteří budou mít možnost se zotavit z nepříznivých podmínek uplynulého roku a kteří se mnohdy v loňském roce propadly do ztráty.

Samsung dále očekává, že během letošního roku budou firmy obměňovat svoje IT vybavení, což pomůže trhu s PC, který by se měl rychle zotavit. Zájem bude jak o zmíněné paměti DRAM, tak o flash čipy typu NAND a výrobci PC mohou začít díky vysokým cenám dávat do svých počítačových sestav menší množství paměti, než tomu bylo dříve, což může mít ovšem negativní vliv na běh celého systému.