Hlavní navigace

Samsung představil chytrý telefon Galaxy S4

15. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © Samsung
Společnost Samsung v noci ze čtvrtka na pátek našeho času uvedla v USA na celosvětové show netrpělivě očekávaný chytrý telefon Galaxy S4, který by se měl stát nerozlučným společníkem svého majitele.

Samsung Galaxy S4Během velké show v New Yorku společnost Samsung konečně předvedla nový model vlajkové lodě své nabídky, chytrý telefon Galaxy IV. Samsung se v posledních letech úspěšně probojoval na pozici největšího výrobce telefonů na světě (o kterou podle nastavení statistik příležitostně přichází ve svém souboji s Applem). Má to současně výhodu a nevýhodu. Od každé podobné premiéry se očekávají – stejně jako v případě Applu – malé zázraky a revoluce. Nepochybně k tomu aktivně přispívá samotná firma.

Od Galaxy IV se očekává počet prodaných kusů dokonce v oblasti sto a více milionů. Připomeňme, že Galaxy S III se prodalo více než 20 milionů během prvních 100 dnů prodeje a tato očekávání tedy nejsou nerealistická. Při těchto počtech jde vlastně o samostatné platformy, i přes společný systém Android od firmy Google. Protože základ Android je otevřený a společný pro většinu konkurečních telefonů, snaží se Samsung odlišit softwarovými nástavbami a novými hardwarovými funkcemi. Případné odlišnosti od ostatních podobných telefonů nehrají zase tolik roli. To znamená, jedinečné hardwarové funkce bude dříve nebo později podporovat dostatečné množství aplikací.

Na Galaxy IV je vidět, že se návrháři soustředili především na nové schopnosti a méně na hrubý výkon a dostupná média, tedy přesně na oblast, kde Apple své novinky svým fanouškům dávkuje po troškách. Vzhledově se příliš neliší od přechůdce, ale to je ve skutečnosti sám o sobě důkaz inženýrských schopnosti. Verze IV je postavená na 5palcovém displeji Super AMOLED s rozlišením Full HD (1080 x1920 pixelů). Přitom došlo k mírnému zmenšení vůči verzi III, nová Galaxy má rozměry 136,6 x 69,8 x 7,9 mm. Přestože byla vyměnitelná baterka aktualizována na kapacitu 2600 mAh, hmotnost se snížila o 3 g na 130g. Na nízké hmotnosti se samozřejmě stále projevuje plastové tělo, na jehož vzhledu se nic podstatného nezměnilo.

Srdcem telefonu je především nová generace 8jádrových procesorů, kde 4 jádra ARM Cortex A15 s frekvencí 1,6 GHz by se měla probouzet v případě potřeby většího výkonu, zatímco pro běžné čekání na uživatele postačí zbývající čtveřice jader ARM Cortex-A7 s 1,2GHz. Velikost RAM je 2 GB a úložiště potom 16/32/64 GB s možností dalšího rozšíření přes microSD.

Mezi další zásadní novinky patří 13megapixelový zadní fotoaparát se stabilizací obrazu a podpora nového standardu Wi-Fi 802.11ac, který teoreticky umožňuje dosahovat až gigabitových rychlostí. Přítomen je opět infračervený port, nikoli z důvodu podpory dnes nepodstatných datových přenosů standardem IrDA, ale pro možnost dálkového ovládání domácí elektroniky. Přibyly nové senzory – pro monitorování teploty, vlhkosti a infračervený snímač, který umožňuje bezdotykové ovládání (nebo ovládání v rukavicích).

Zajímavá je plná implementace konektivity 4G LTE (technologie LTE ve skutečnosti nesplňuje původní definici 4G), která nejenže umožňuje 100megabitové stahování a 50megabitové nahrávání, ale především podporuje všechny existující frekvenční pásma a bude fungovat u všech operátorů (což zdaleka není možné u ostatních telefonů). Podporováno je induktivní nabíjení.

Premiéa Galaxy IV ale staví především na silných funkcích softwarové nástavby Androidu, jejichž rozsah a reálná funkčnost se teprve ukáže. Je tu skupina aplikací a funkcí orientovaných na zdraví, s pedometrem, průběžným odhadem spotřebovaných kalorií a s přímou podporou externích senzorů tepu, tlaku a dalších pomůcek.

V oblasti obrazu je je možnost nahrávat čelní a zadní kamerou současně a vytvářet kompozitní záznam. Čelní kamera dále detekuje pohyby hlavy (původní zprávy mluvily o detekci pohybu očí a dosud to není zcela vyjasněno) a funkce SmartPause zastaví video, pokdu se díváte jinam, SmartScrol společně s náklonem telefonu skočí na další stránku čteného dokumentu.

S Translator je schopen překládat mezi několika světovými jazyky nejen obsah mailu a chatu, ale také mluvenou řeč. Pro tuto funkci nevyžaduje aktivní připojení k internetu, zásadní odlišnost proti Google Translate.

Během předváděcí akce bylo pouze stručně zmíněno řešení KNOX, což je balík funkcí chránících data uživatelů BYOD. Cena a datum uvedení na trh nebyla upřesněna, nicméně můžeme očekávat dubnovou až květnovou dostupnost a cenovou relaci přibližně podobnou se současnou Galaxy III.