Hlavní navigace

Samsung představil očekávaný telefon Galaxy S III

Sdílet

 Autor: © Samsung Electronics
Dlouho očekávaný Samsung Galaxy S III se čtyřjádrovým procesorem a 4,8palcovým displejem bude v prodeji od 29. května.

Společnost Samsung Electronics v úterý představila nový, dlouho očekávaný telefon Galaxy S III, který nabídne čtyřjádrový procesor s taktem 1,4GHz založený na architektuře ARM Cortex A9, vybavený displejem HD Super AMOLED s úhlopříčkou 4,8 palců a s rozlišením 1280x720 pixelů, 1GB operační paměti a úložným prostorem 16, 32 nebo 64GB. Zadní fotoaparát má 8 megapixelů, přední 1,9 a díky přednímu fotoaparátu dokáže telefon rozeznat, zda někdo pozoruje displej. Pokud ano, tak se neztmaví. Galaxy S III je pouze 8 milimetrů tenký a váží 133 gramů.

„Výdrž baterie bude problém. Ale výdrží HTC One X jsem byl ohromen, čtyřjádrový procesor nepřináší žádné zásadní problémy s výdrží a velikost baterie Galaxy S III rozhodně pomůže,“ řekl Ben Wood, ředitel výzkumu agentury CCS Insight. Pro co nejdelší výdrž má telefon baterii s kapacitou 2100mAh.

Telefony této kategorie mají velmi podobná hardwarová specifika, a proto se výrobci snaží odlišit především softwarovou výbavou. Galaxy S III není výjimkou, kromě rozhraní TouchWiz, které mají i jeho předchůdci, představil Samsung integrované rozpoznání hlasu. Funkce se nazývá S Voice a může být použita k ovládání telefonu nebo k získávání informací podobně jako aplikace Siri od Applu nebo jako chystaná aplikace Dragon, která rozumí i česky. S Voice bude prozatím rozumět anglicky, francouzsky, německy, italsky, španělsky a korejsky.

Další novinkou, kterou Galaxy S III představí, je funkce „smart stay“. Ta dokáže rozpoznat pohyb očí při čtení e-knih nebo při prohlížení internetu a přizpůsobí jas displeje. V ukázkovém videu Samsung předvedl, jak obrazovka zčerná ve chvíli, kdy uživatel zavře oči.

Pomocí technologie Near Field Communication bude možné mezi dvěma zařízeními vyměnit až 1GB dat během tří minut, ale tato funkce je omezená pouze na Galaxy S III. „Pokud je taková skvělá funkce omezena jen na specifický druh zařízení, je to problém, ale implementace do Galaxy S III je pouze první krok,“ řekl Malik Saadi, ředitel analýz agentury Informa Telecoms & Media.

Telefony řady Galaxy S jsou kritizovány pro svůj nedostatečně luxusní vzhled a Galaxy S III není výjimkou. Podle Saadiho i Wooda má oproti předchozím modelům mnoho vylepšení a uplatnilo se zde i mnoho nových konstrukčních úprav, ale například kovový povrch by mohl v kombinaci s technologií NFC představovat významnou překářku, řekl Wood. Přesto je, podle Francisca Jeronima, ředitele výzkumu agentury IDC, celkový vzhled telefonu zklamáním. „Myslím, že Samsung potřebuje být s návrhy trochu odvážnější, aby byl konkurencí pro iPhone,“ řekl Jeronimo.

Samsung má nyní příležitost získat významný podíl na trhu, zatímco se jeho soupeřům příliš nedaří. „Je jasné, že je to pro Samsung nadmíru příhodný moment, násobený faktem, že má čtyři až pět měsíců náskok před vydáním iPhone 5 od Applu. Ale nakolik konkurenceschopný telefon doopravdy je, nebude jasné, dokud nový iPhone nebude v prodeji.“ řekl Wood.

cyber23

Video z londýnského představení telefonu (anglicky)

Byl pro vás článek přínosný?