Hlavní navigace

Samsung PS51D8000

www.samsung.cz, cena 34599 Kč Čím vlastně u modelu PS51D8000 začít? Možná u palců, tedy u těch rozložených na úhlopříčce monitoru. Samsung totiž televizorům naděluje v tomto r...
Redakce 29. 11. 2011

Sdíletwww.samsung.cz, cena 34599 Kč


Čím vlastně u modelu PS51D8000 začít? Možná u palců, tedy u těch rozložených na úhlopříčce monitoru. Samsung totiž televizorům naděluje v tomto roce jeden palec navíc. Tam, kde konkurence má palců padesát, nabízí Samsung padesát jedna. Během sledování jsme nijak výrazný rozdíl nezaznamenali, spíše je to od výrobce velmi chytrý marketingový tah, nicméně stěžovat si na o něco málo větší displej rozhodně nebudeme. Kromě většího displeje nabízí televizor celou řadu chytrých, šikovných a užitečných (více či méně) funkcí – a navíc ještě krásně vypadá.
Poměrně široký rám televizoru je vyroben z pořádného kusu leštěného kovu, zapuštěný v několika milimetrech čirého materiálu. Rozměrově, ale i vzhledově rám překračuje jakési nepsané standardy plochých černých televizorů, na které jsme z poslední doby zvyklí. Pokud měl Samsung v plánu navrhnout televizor, který bude výrazně vybočovat z řady, pak se mu to povedlo na jedničku. Co do šířky není televizor zrovna štíhlý, navíc vezmeme-li v potaz, že se jedná o LCD s LED diodami umístěnými po stranách panelu. Pokud byste chtěli televizor umístit na stěnu, pak z ní bude dosti vystupovat, na druhou stranu musíme uznat, že vypadá prostě nádherně a každá návštěva vám ho pochválí.
Nejen nejvyšší řady televizorů jsou dnes vybaveny bezpočtem slotů a různých možností připojení dalších zařízení. Jejich zadní strany se pak zpravidla liší mnohdy jen jejich počtem a testovaný model PS51D8000 není žádnou výjimkou. Na televizoru jsme našli čtyři HDMI pro příjem HD a 3D signálu, dva USB porty, LAN a jako třešničku na dortu zabudovanou Wi-Fi.
Oba USB sloty můžete využít pro přehrávání fotografií, videí a dalšího multimediálního obsahu z externích disků, nebo můžete naopak na ně nahrávat. Potěšila nás možnost připojení USB kamery pro videohovory přes integrovaný Skype.
Jinak můžete připojení LAN či Wi-Fi samozřejmě využít pro přístup k datům uloženým na DLNA počítačích, nebo se například připojit ke službě Smart TV. V nabídce služeb v této oblasti Samsung na našem trhu jednoznačně vede, když se mu podařilo podepsat kontrakt s půjčovnou Topfun a nezaostává ani co do přehlednosti a ovládání rozhraní. Obsah Smart TV také stále přibývá a i když v době naší uzávěrky víme o probíhajících jednání ostatních značek, které by měli přijít s nabídkou půjčovny Voyo (Nova) oficiálně se zatím nikdo skóre se Samsungem nesrovnal. Omezení vycházející z nabídky O2TV a UPC/HBO nelze považovat za rovnocenné konkurenty.
Z aplikací, které budou zákazníci používat nejčastěji jsou v nabídce Skype, Facebook, Twitter, Youtube, Google Chat, Vimeo, galerie Picasa apod. V závislosti na zemi a regionu mohou být k dispozici také další aplikace a programy věnované vaření, životnímu stylu, nakupování, náboženství, kutilství, koníčkům atd. Nesmíme opomenout ani hry a výukové aplikace.
Oddělit skutečně užitečné aplikace od plev není zrovna jednoduché, i když je nám jasné, že jde také o otázku vkusu. Bohužel se nám několikrát přihodilo, že jsme se nemohli k té či oné aplikaci správně přihlásit. Zda se jednalo o problém televizoru či internetové služby, nebo byl problém takzvaně mezi židlí a klávesnicí popravdě nevíme. Na druhý či třetí pokus již bylo vše v pořádku. Při dotazu na naše operátory jsme byli ujištěni, že nejde o problém na proxy serverech a ani služba jako taková nevyužívá nestandardních portů a operátoři ji neblokují. Přikláníme se tedy k závěru, že šlo o chyby v odladění aplikace.
Televizor je samozřejmě Full HD a ještě k tomu je navíc obohacen o speciální Real Black Filter od Samsungu, který má za úkol automaticky korigovat úroveň černé barvy. K dispozici je i široké množství dalších možností nastavení obrazu, mezi nimi například nastavení barev, teploty bílého bodu a také vcelku neobvyklá funkce úpravy výkonu LED diod, kterou můžete nejen výrazně ovlivnit jas obrazu (aniž by došlo k redukci černé barvy), ale také celkovou spotřebu televizoru, což už tak hezké není. Co naplat, některé výhody mají i své minusy.
Rozhodně bychom vám však doporučili trochu času s nastavováním obrazu strávit. Není to nijak složité a po chvilce úprav získáte obraz podle svých představ. Pokud si na to sami netroufáte nebo se bojíte, že byste něco mohli pokazit, vždy se můžete obrátit na autorizovaný servis a odborník vám obraz příjde nakalibrovat až domů – zadarmo to nejspíše ale nebude.
Není žádným překvapením, že podobně jako ostatní modelové řady televizorů Samsung nabízí i PS51D8000 výrazně nadprůměrnou kvalitu obrazu. Ke 2D režimu snad ani nemáme co dodat. Bohaté barvy a vynikající úroveň detailů jsou pro plazmové televizory charakteristické. Co se jasu týče, musíme televizor vyzdvihnout i v porovnání s nejlepšími LCD televizory, které byly v tomto ohledu před plazmami dlouhou dobu daleko napřed. Úroveň jasů je dokonce tak dobrá, že nebudete muset při sledování filmů ztlumit světlo či zatáhnout v místnosti závěsy. Za zmínku ještě stojí fakt, že bylo dosaženo velmi dobrého jasu, aniž by došlo k nějakému výraznému ovlivnění černé barvy, která nemá tendence schovávat se do různých odstínů šedé barvy, jako tomu bylo u televizorů předchozích generací.
Snad jen jedinou drobnou výtku si nemůžene odpustit. Jedná se o nepatrný ůbytek „hustoty“ černé barvy po připojení k některému z externích vstupů. Televizor v těchto případech totiž posune gammu směrem k jasu. Jinak vypadá obraz velmi čistě a detailně, Samsungu se podařilo zbavit nepříjemného šumu a zrnitosti obrazu, který jsme někdy mohli pozorovat u předchozích modelů.
Jistě vás také potěší fakt, že si své oblíbené pořady budete moci užít ze všech možných pozic, aniž by došlo k výraznějšímu úbytku kontrastu či saturace, pozorovací úhel je totiž poměrně velký. Všechny hráče zase jistě potěší fakt, že maximální odezva televizoru nepřesahuje 32 ms, tato hodnota by tedy neměla nijak výrazně ovlivnit hení scenérie.
Podívejme se nyní na televizor přes brýle. Nejedná se o brýle růžové, nýbrž ty 3D –k televizoru však dostanete zdarma pouze jedny. V celkovém náhledu na třetí dimenzi ovšem opět musíme více chválit než kárat. Jedním z hlavních záporů je námi tolik nenáviděný crosstalk, který – je-li přítomen ve větší míře – dokáže úplně pokazit dojem ze sledování 3D obrazu. Samsung PS51D8000 bohužel také není úplně bez crosstalku. Hlavně v tmavších scénách (ovšem i v závislosti na filmu) byl tento jev více či méně viditelný. Až na tento neduh je ale 3D obraz velmi ostrý a detailní, s příjemnou hloubkou.
I po delší době sledování jsme nepociťovali únavu očí, ani nás nebolela hlava, jak tomu někdy u televizorů s aktivní 3D technologií bývá. Ne ani tak výtku, spíše jen poznámku si ale nemůžeme odpustit směrem 3D obrazu, a sice k jeho automatické kompenzaci barevnosti po detekování 3D obrazu a nasazení 3D brýlí. Televizor jako by samostatně nedokázal dostatečně kompenzovat ztráty barevnosti způsobené nasazením brýlí. Nejedná se o závažný problém, stačí obraz jednou pro 3D správně nakalibrovat a hodnotu uložit mezi vlastní nastavení. K úrovním černé barvy nemáme co dodat, je velmi dobrá.
Hodnocení televizoru zakončíme pozitivně krátkou zmínkou o zvukové stránce PS51D8000. Z televizoru se dá dostat poměrně slušná úroveň hlasitosti, aniž by docházelo ke zkreslení zvuku či týrání reproduktorů. K našemu překvapení se z něj linulo něco, co velmi blízce připomínalo basy, jev u velké většiny televizorů dnes stále velmi často nevídaný, tedy spíše neslýchaný.
Ačkoli není 3D obraz televizoru Samsung PS52D8000 pětihvězdičkový, neboť crosstalk byl občas docela rušivý, patří tento model k těm lepším, které jsme měli možnost letos testovat. Na jeho 2D obrazu byste totiž velmi těžko hledali chybičku a dokonce i po zvukové stránce je na výši. Vzhledem k poměru výkon/cena by měl tento televizor patřit k favoritům všech „plazmychtivých“ uživatelů.

Technologie panelu: plazma
Úhlopříčka: 51“ (128 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Reproduktory: 2× 10W
Konektory/rozhraní:: 4× HDMI (v1.4), 2x USB, 1x SCART, komponentní a kompozitní video, D-Sub, DVI, Ethernet, audio výstup (optický), CI, Wi-Fi
Rozměry (se stojánkem): 120 x 80,2 x 31 mm
Hmotnost (se stojánkem): 25,4 kg