Hlavní navigace

Samsung se bude bránit proti zákazu prodeje tabletů

14. 8. 2011

Sdílet

I když se Applu podařilo docílit zákazu prodeje tabletu Galaxy Tab 10.1 od Samsungu v EU, nemá ještě vyhráno. Samsung se chce bránit.

Důvodem zákazu prodeje je údajné porušování registrovaného průmyslového vzoru Applu, který chrání design přístroje iPad. Problém je, že tento vzor je poměrně hodně obecný (obsahuje de facto jen obdélník s displejem) a dá se vztáhnout prakticky na jakýkoliv tablet. V důsledku by tak Apple mohl zakázat prodej jakéhokoliv tabletu. Přihlášku průmyslového vzoru Applu č. 000181607-0001 si můžete prohlédnout zde.

Samsung se nyní připravuje na slyšení naplánované na 25. srpna, kde bude obhajovat svá práva. Nicméně někteří evropští ipad galaxy taboperátoři budou v prodeji tabletu Galaxy Tab 10.1 pokračovat i přes zákaz, například švédský operátor TeliaSonera, který má na prodej tohoto tabletu exkluzivní práva, bude prý s distribucí pokračovat, dokud mu prodej nezakáže samotný Samsung. Také Vodafone v Německu hodlá pokračovat s prodejem, neboť si nechal vyvinout lehce upravenou verzi tabletu Galaxy Tab 10.1, na nějž se podle zástupců operátora rozhodnutí soudu nevztahuje, takže není důvod jeho prodej ukončovat.

Zástupci Samsungu již vyjádřili svoje zklamání nad rozhodnutím německého soudu s tím, že jsou připraveni bojovat za obnovení prodejů svých tabletů. Nové slyšení u Düsseldorfského soudu tak může přinést do situace výraznou změnu a pokud Samsung uspěje, mohl by se Galaxy Tab začít v EU opět prodávat. Rozhodnutí soudu by mělo být známo za týden až dva po ukončení slyšení.

Soudní spory Applu a Samsungu probíhají po celém světě a kromě EU se tyto dvě společnosti soudí také v Austrálii a v USA. Kromě tabletů má Apple v hledáčku i smartphony Galaxy od Samsungu, které podle něj údajně kopírují pro změnu iPhone.

Byl pro vás článek přínosný?