Hlavní navigace

Samsung SyncMaster P2370HD

Multimediální Full HD monitor 23“ Samsung P2370HD s Full HD rozlišením 1920 × 1080 bodů je ukázkovým zástupcem nové kategorie hybridních monitorů, nabízejících televizní tuner i r...
Redakce 1. 4. 2010

Sdílet


Multimediální Full HD monitor

23“ Samsung P2370HD s Full HD rozlišením 1920 × 1080 bodů je ukázkovým zástupcem nové kategorie hybridních monitorů, nabízejících televizní tuner i rozšířenou konektivitu. Tyto multimediální monitory oslovují zejména ty, kdo chtějí v pěkném módním designu získat v jednom jak počítačový monitor vhodný pro počítačové i konzolové hry, tak rozměrově nenáročnou televizi, která funguje samostatně a je možné k ní připojit i DVD či Blu-ray přehrávače.
P2370HD nabízí hezký moderní design s rámem i podstavcem z leštěného plastu. Takový vzhled by sám o sobě příliš nezaujal, nicméně Samsung ho obohatil o některé zajímavosti: o červenou linku a průhledné zakončení rámu monitoru, i noha podstavce je z průhledného plastu. Tento nápaditý design samotný Samsung označuje jako Touch of Colour a ocení ho zejména příznivci moderního stylu spotřební elektroniky a zákazníci, u nichž se doma příliš nepráší – protože jinak budou muset hlavně podstavec neustále otírat.
Televizor je 6,6 cm hluboký, což je zapříčiněno zejména integrací veškeré potřebné elektroniky, včetně televizního tuneru, i širokou nabídkou konektorů. Mezi nimi je digitální HDMI (například pro připojení Blu-ray přehrávače či herní konzole) i klasické počítačové DVI-D a analogový D-Sub. Nechybí vstup pro komponentní videa a stereo audio, v evropské verzi i SCART konektor, vše doplňuje digitální audio výstup pro zapojení externího audio systému, 3,5mm audio jack, anténní vstup a servisní konektor. Z běžné multimediální výbavy tak chybí jen S-Video a USB rozbočovač. Druhý HDMI vstup by také neurazil, na druhou stranu všechny konektory jsou snadno dostupné a pro jejich zapojení nemusíte zaujímat akrobatické figury.
Ovládací ikony jsou provedeny v souladu s celkovým designem, jde o dotyková tlačítka s červeným LED podsvícením. Běžně se po použití na chvíli rozsvítí, nicméně je možné je zapnout i natrvalo, přitom vzhledem k červené barvě nejsou nijak rušivé. Ovládací tlačítka jsou však jen doplňkem k dobře vybavenému dálkovému ovladači, který vyniká zejména svým ergonomickým provedením, velkými a jasnými tlačítky a pohodlným umístěním těch nejdůležitějších, tedy ovládání hlasitosti a přepínání kanálů. Dobře navržené a graficky provedené je i ovládací menu na obrazovce, kde jsou jednotlivé položky doplněné názornými ikonami.
P2370HD nabízí LCD panel s rozlišením 1920 × 1080 bodů, které je ideální pro sledování Blu-ray filmů či pořadů v plném rozlišení, nicméně nabízí i dostatečný prostor pro hry či běžné aplikace jako webové prohlížeče či elektronická pošta.
LCD panel je typu TN s klasickým zářivkovým CCFL podsvícením, o velikosti úhlopříčky 23 palců (58 cm). TN panely jsou tradičně používány zejména v herních monitorech vyžadujících co nejrychlejší odezvu, kterou skutečně nabízejí, na druhou stranu trpí některými nedostatky, jako jsou slabší pozorovací úhly, zejména směrem nahoru a dolu. Kvůli tomu je lepší P2370HD používat tak, abyste se na něj nedívali svrchu či z podhledu. Postranní pozorovací úhly jsou vzhledem k TN panelu překvapivě dobré a zdá se, že Samsung v této oblasti na LCD panelech dále zapracoval.
Ačkoli jsme v šedých tónech pozorovali zblízka slabý dithering, tedy rozklad barev, bylo jinak podání detailů překvapivě dobré. Monitor zobrazuje všechny podrobnosti, nedochází k jakýmkoli ztrátám. I barevné přechody jsou slušné, bez patrného páskování, díky čemuž je sledování filmů na P2370HD příjemným zážitkem. Kontrast je celkem obstojný a jeho subjektivní rozsah ještě zvyšuje režim dynamického kontrastu, kdy se mění intenzita podsvícení podle aktuálního obsahu. Ačkoli Samsung tuto technologii zvládá poměrně dobře, přece jen jsme dali přednost tomu jí pro její občasnou rušivost vypnout.
Tento model přitom obstojí i jako počítačový monitor. Zejména díky ostrému obrazu a jasně viditelným pixelům lze P2370HD bez problémů používat i k prohlížení webových stránek a editaci dokumentů, což jsou oblasti, na které nejsou velké HD televizory vůbec optimalizované. Monitor nabízí i speciální herní režim se sníženým zobrazovacím zpožděním.
P2370HD obsahuje dva integrované 3W stereo reproduktory s prostorovým zvukem Dolby Digital Plus. Na integrované repro podávají překvapivě dobrý výkon, který v dané kategorii multimediálních monitorů kolem 23“ patří na trhu k tomu nejlepšímu. Zvuk je čistý, s dobře prokreslenými středy a slušnými výškami a basy, takže většina diváků bude spokojena, zvláště pokud nebudou televizor sledovat z větší vzdálenosti. Pro zvukově náročnější nabízí monitor digitální audio výstup pro připojení externích reproduktorů.
Jakožto televizní monitor má P2370HD kombinovaný DVB-T/C tuner. Obraz z něj je jen minimálně upravován, což hodnotíme jako plus, protože příliš mnoho obrazových korekcí je u televizorů často spíše na škodu.
Samsung SyncMaster P2370HD je velmi dobře vybavený 23“ Full HD multimediální monitor, kombinující funkce počítačového monitoru a televizoru menších rozměrů. Konektorová výbava je slušná a dobrý je i obraz, který se hodí pro Blu-ray video, televizní vysílání, hraní her i běžnou práci na počítači. Překvapivě efektní jsou i integrované reproduktory.

Technologie panelu: LCD (TN s CCFL podsvícení)
Úhlopříčka: 23“ (58 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 x 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Reakční doba: 5 ms
Reproduktory: 2x 3 W
Pozorovací úhly: 170/160 stupňů
Maximální jas: 300 cm/m2
Maximální kontrast: 1000:1 (statický), 50000:1 (dynamický)
Konektory/rozhraní: HDMI, DVI-D, PC VGA (D-Sub), komponentní video, SCART, optické digitální audio, audio jack, CI
Spotřeba: 51 W (2 W v pohotovostním režimu)
Rozměry (bez podstavce): 57,1 x 36,5 x 6,6 cm
Hmotnost (s podstavcem): 5,8 kg