Hlavní navigace

Samsung UE55D8000

28. 4. 2011

Sdílet

www.samsung.cz, Když zhruba před rokem Samsung představil svou 3D televizor s označením C8000, jednalo se o skutečně vynikající počin. Nemůžeme však říct, že by výrobce od té dob...

www.samsung.cz,

Když zhruba před rokem Samsung představil svou 3D televizor s označením C8000, jednalo se o skutečně vynikající počin. Nemůžeme však říct, že by výrobce od té doby pouze seděl s rukama založenýma v klíně. Jak se totiž ukázalo, lze vynikající design, kvalitní provedení 3D technologie, online podpory a služeb posunout ještě mnohem dál. Nový model nese označení UE55D8000 a jedná se opět o znatelný posun vpřed.
Pokrok je znát již na vnějším vzhledu televizoru. Designéři v Samsungu si totiž uvědomili, že běžný divák stráví zdaleka nejvíce času sledováním televize zepředu, a proto není až tak bezpodmínečně nutné, aby zadní strana vzbuzovala dojem maximální tenkosti televizoru. Na návštěvu sice může maximálně tenký televizor zprvu intenzivně zapůsobit, ale až ho zapnete, bude všechny zajímat spíše produkovaný obraz. Oproti loňským modelům je ten letošní tedy o něco „tlustší“, i když při naměření necelých tří centimetrů rozhodně nelze hovořit o nějaké katastrofě. Zároveň tak na trh Samsung dostal televizor, jenž je přece jenom cenově přijatelnější než C9000, která i nadále zůstává v nabídce.
Rám kolem 55palcové obrazovky je pouhých 5 mm tenký, což je úctyhodná hodnota, vezmeme-li v potaz, že přístroj využívá systém podsvícení Edge LED, kdy je celý obraz osvětlován LED diodami umístěnými po obvodu obrazovky, právě v onom 5mm rámu. Výhody plynoucí z takto řešeného rámu vidíme přinejmenším dvě. První spočívá v tom, že nebudete mít problém umístit tuto 55palcovou D8000 do míst, do nichž byste jinak museli volit televizor s menší úhlopříčkou. Druhá výhoda souvisí se sledováním 3D filmů. Naše zkušenost je totiž taková, že čím tenčí rám, tím věrohodnější zážitek ze sledování 3D filmů získáte. Naopak tlusté rámy jako by opticky vytvářený prostor omezovaly a škrtily.
Samsung zapracoval také na své SMART TV. Stiskem příslušného knoflíku na ovladači vyvoláte zcela nově vyhlížející menu, jež vám umožní využívat podporované funkce. Můžete tak například procházet fotografie nebo hudbu uložené na flash disku, a to prostřednictvím kteréhokoli ze tří dostupných USB konektorů. Dále lze tímto způsobem sledovat programy přes HD tunery nebo prohlížet obsah DLNA sdíleného počítače (přes Ethernet nebo zabudovanou Wi-Fi ). K dispozici je zde i internetový prohlížeč a s ním spojené brouzdání nekonečným mořem informací. V neposlední řadě přibyla také nová video sekce, díky níž máte kdykoli po ruce informace o tisícovkách filmů. Můžete tak rovněž doporučit film příteli nebo si najít streamované vysílání filmu.
Celkem jsme pro platformu Samsung Apps měli na výběr z 37 různých aplikací, což bylo dáno i tím, že jsme tentokrát testovali v rámci britského IDG, kde jsme pobývali část měsíce v rámci meziredakčních výměn. Jejich celkový počet v průběhu času ještě zcela jistě naroste, Samsung totiž do budoucna slíbil přidat například BBC iPlayer a další. Mezi aplikacemi, jež nás zaujaly nebo které stojí za zmínku, vyniká kupříkladu možnost ukládání fotografií do aplikace Picasa či denní aktualizace „tento den v historii“ prostřednictvím History Channelu. Nesmíme však zapomenout ani na AceTrax, což je služba pro stahování filmů, Youtube, Skype nebo třeba Google Talk. Dostupnost jednotlivých služeb je samozřejmě závislá na jejich uvolnění pro daný region nebo oblast.
Nyní ale již přejděme od gadgetů a přídavných funkcí k tomu opravdu důležitému. I když nemá Samsung 55D8000 ISF ani THX certifikaci, musíme před jejími audiovizuálními schopnostmi smeknout. Jen v krátkosti zmíníme například možnost nastavení až deseti stupňů vyvážení bílé barvy, nástroje pro gamma úpravy a správu barev. Co se 3D vlastností nové 55D8000 týče, zřejmě nejdůležitější novinkou je automatická detekce side-by-side 3D formátu (např. od Sky 3D Channel), která šetří váš čas a automaticky zvolí side-by-side v patřičném menu. Další možnost v nastavení představuje hloubka obrazu a ostrosti pomocí optimalizačního 3D posuvníku. Znovu je třeba zmínit, že 3D schopnosti modelu 55D8000 dalekosáhle překonávají všechny 3D modely Samsungu prvních generací.
Vadami 3D obrazu, jako je např. crosstalk, trpí televizor zcela minimálně. Téměř nepozorovatelný je problém tvorby duchů ve většině testovaných 3D filmů, v tomto ohledu udělali vývojáři od první generace 3D televizorů skutečně znatelný kus práce. Navíc lze tento neduh potlačit optimálním nastavením podsvícení. Tato vylepšení mají velmi pozitivní dopad na celkový 3D zážitek – z ryze praktického hlediska oceníte zejména to, že umožňují sledovat 3D filmy déle bez pocitu únavy očí. Navíc díky výše zmíněné eliminaci ghostingu získáte pocit mnohem větší hloubky obrazu. Ale abychom 55D8000 nepřechválili, tvorbu duchů se zatím nepovedlo vymazat zcela. Tu a tam je tento efekt stále malinko patrný, zhruba tolik, jako tomu bylo u plazmových televizorů značky Panasonic v loňském roce. Ovšem co se samotného zobrazování ve třech rozměrech týče, nasadil Samsung pro letošek laťku konkurentům hodně vysoko. Výrobci plazmových televizorů již zcela jistě neklidně sledují pokroky, jak Samsung postupně anuluje tento obvyklý neduh vyskytující se u LCD panelů.
V našem výčtu vlastností nové 55D8000 nyní budeme pokračovat dalšími dvěma položkami, kterých si všimnete na první pohled. Jedná se o bohaté barvy a výrazný jas obrazu, které zůstanou stejné dokonce i poté, co si nasadíte aktivní brýle pro sledování 3D obrazu. Ty jsou navíc, a to je také bezesporu zajímavá novinka, synchronizovány s televizorem pomocí Bluetooth a nikoli dnes již překonaným infračerveným paprskem.
Vzhledem k tomu, že 3D obsahu u nás stále není k dispozici tolik jako klasických 2D filmů a pořadů, s velkou spokojeností musíme potvrdit, že je nový model od Samsungu přinejmenším stejně dobrým počinem také v oblasti v 2D zobrazování. A opět se nám zdá být výrazně lepší, než byly modely téhož výrobce v roce 2010. HD obraz je detailní, perfektně ostrý, se zářivými a sytými barvami, dynamický a zároveň kontrastní. Navíc dokáže 55D8000 díky podsvícení prostřednictvím Edge LED zobrazovat velmi hluboké odstíny černé barvy. A zvládne to dokonce bez onoho nepříjemného efektu nesouvislého podsvícení, kterého si občas u LED televizoru všimnete.
Pohyb na obrazovce vypadá hladce a čistě, bez nutnosti zbytečného zpracovávání videa. 2D zdroje jsou převzorkovány s citem pro detail a potlačení šumu. Jediným výrazným problémem, se kterým jsme se u tohoto modelu setkali, je poměrně omezený zorný úhel, v němž nedochází ke ztrátě kontrastu a sytosti barev. To je ovšem v současné době bolístka i ostatních LCD televizorů, vlastně až na IPS Alpha modely od Panasonicu.
O tom, že Samsung ve druhé generaci 3D televizorů zapracuje na zobrazování obrazu, snad nemohlo být ani pochyb. O to raději ale vidíme, že se jim podařilo do tohoto z designérského hlediska velmi povedeného přístroje implementovat také slušné ozvučení. 55D8000 přináší příjemně čisté výšky, otevřené a výrazné středy a i když se to, vzhledem k již zmiňované tloušťce rámu nezdá příliš pravděpodobné, dokonce i povedené náznaky basů.
Celkově hodnotíme Samsung UE55D8000 jako inovativní, skvěle vypadající a skutečně velmi dobrý produkt pro zobrazování jak 3D, tak i 2D obrazu, jemuž navíc nechybí ani povedený zvukový doprovod.

Technologie panelu: LCD s Edge LED podsvícením
Úhlopříčka: 55“ (138 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Reproduktory: 2× 15W
Konektory/rozhraní:: 4× HDMI (v1.4), 2x USB, SCART (přes adaptér), komponentní video (přes adaptér), kompozitní video, D-Sub (přes adaptér), DVI (přes adaptér), DLNA ethernet (přes adaptér), audio výstup (optický), CI, Wi-Fi (USB adaptér)
Rozměry (se stojánkem): 129,6 x 87,4 x 30,7 cm
Hmotnost (se stojánkem): 25,5 kg