Hlavní navigace

Samsung vítězí nad Applem ohledně designu tabletů

23. 12. 2011

Sdílet

Spory o dušení vlastnictví mezi Applem a dalšími výrobci se rozhořely do nebývalé intenzity. Nicméně Apple zažil další neúspěch, tentokrát v Německu.

Právě spor se Samsungem v Německu byl jedním z prvních velkých případů poslední doby, který média detailně rozebíraly. Apple měl pocit, že Galaxy Tab 10.1 příliš připomíná registrovaný design iPadu, i když v dokumentu přiznávajícím Applu vlastnictví tohoto průmyslového vzoru je jen velmi obecný tvar plochého přístroje s displejem.

Tento spor pak vyvrcholil zákazem prodeje Galaxy Tabu v Německu, nicméně Samsung se nedal odradit a vytvořil upravenou verzi Galaxy Tab 10.1N, který uvedl na trh. I když Apple podal minulý měsíc novou stížnost a pokusil se prodej upraveného tabletu zablokovat, tentokrát již neměl štěstí a soud v Düsseldorfu jeho přání nevyhověl, protože nyní již upravený údajně Galaxy Tab není kopií iPadu. Jedná se však jen o prozatimní rozhodnutí, které mělo rozhodnout o předběžném zákazu a finální verdikt by měl padnout až 9. února.

Nicméně komentátoři tvrdí, že šance Applu na vítězství jsou v tomto případě malé a již současné rozhodnutí soudu svědčí ve prospěch Samsungu. Ten se ovšem i v prvním případě velmi aktivně proti verdiktu bránil. Galaxy Tab 10.1N má nový rámeček a reproduktory na přední straně. Samsung je přesvědčený, že již jde o dostatečné změny k tomu, aby podobnost s iPadem byla zřejmá. Nedávno také Samsung docílil ohledně Galaxy Tabu vítězství nad Applem v Austrálii a nyní jej bude žalovat o ušlý zisk. Více o patentových sporech Applu najdete v článku Apple se ocitl pod palbou žalob a zákazů prodejů.