Hlavní navigace

Samsung: Výkon nových procesorů ARM je ohromující

 Autor: © Edelweiss - Fotolia.com
Samsung začal dodávat testovací vzorky dvoujádrových procesorů s jádrem ARM Cortex-A15, které mají nabídnout značný posun ve výkonu smartphonů a tabletů.
Martin Noska 1. 12. 2011

Sdílet

Nové procesory s označením Exynos 5250 s jádrem Cortex-A15 jsou taktovány na frekvenci 2 GHz a jsou podle Samsungu zhruba dvojnásobně rychlejší oproti čipům s jádrem Cortex-A9 na frekvenci 1,5 GHz. Výkon v 3D grafických operací se zvýšil dokonce čtyřnásobně a při tom se podařilo údajně oproti dosavadní generaci mobilních čipů snížit spotřebu.

Procesory s jádrem Cortex-A15 jsou podle Samsungu schopné přehrávání videa i na monitorech s rozlišením 2 560 x 1 600 bodů. Čipy také obsahují speciální technologii pro úpravu obnovy obrazu při prohlížení statického obsahu, jako jsou elektronické knihy či webové stránky, což má pomáhat šetřit energií.

V masovém měřítku by se měly procesory Exynos 5250 dostat do výroby ve druhém čtvrtletí roku 2012, i když není jasné, kdy se objeví i v prvním mobilních přístrojích.

Samotná společnost ARM má od architektury Cortex-A15 poměrně vysoká očekávání a hodlá ji nasadit i v PC a serverech, kde by měla konkurovat již mainstreamovým procesorům. Serverové a desktopové verze těchto čipů budou mít až 16 jader s frekvencí až 2,5 GHz. Samsung je zatím třetím velkým výrobcem, který počítá s vlastními produkty na této architektuře. Texas Instuments ji pak plánuje využít v rámci svých čipů OMAP řady 5000 a licencovala ji také nVidia. Je pravděpodobné, že novou architekturu si nenechá ujít ani Apple a právě Cortex-A15 by mohl být osazován i do lehkých notebooků jako je třeba MacBook Air, protože analytici již dříve spekulovali o tom, že by se Apple mohl zbavit závislosti na Intelu a nabízet stále více modelů počítačů s vlastními procesory ARM, které se stávají svým výkonem rychle konkurenceschopné.