Hlavní navigace

Samsung vyvíjí nový operační systém – pro internet věcí

29. 3. 2016

Sdílet

 Autor: © S.John - Fotolia.com
Jihokorejský výrobce se rozhodl vytvořit nový operační systém z praktických důvodů – snaží se zajistit si místo v nově vznikajícím segmentu trhu. Miliony chytrých zařízení pro domácnost, hodinky i např. průmyslové stroje se připravují na přechod do online prostoru.

Chystaný operační systém, který bude v základu open source, tedy s otevřeným zdrojovým kódem, ještě nebyl pojmenován. Měl by pomoci přístrojům plnit jednoduché příkazy rychle a bez lidské pomoci – software by třeba mohl poručit zámku dveří odemknout se a světlům rozsvítit se, když se majitel přiblíží k domovu.

Více detailů přibliží Samsung Developer Conference v San Franciscu, plánovaná na konec dubna.

„Samsung ohlásí náš nový, otevřený operační systém reálného času (RTOS) pro internet věcí, který má široké spektrum schopností a přesto si zachovává jednoduchost a účinnost,“ popisuje předběžný program konference.

Mluvčí společnosti prozatím nesdělil podrobnější informace. Operační systém reálného času zpracovává data velmi rychle, prakticky bez zpoždění. Dobrým příkladem je Intel VxWorks, použitý v Mars Roveru.

Krok Samsungu vytvořit OS jako open source je logickým krokem – výrazně si tím zvýší šanci, že se systém uchytí, a také usnadní kompatibilitu mezi jednotlivými zařízeními internetu věcí.

Cílem je do značné míry eliminovat problém panující u mobilních systémů – rozdílné operační systémy. To činí nesrovnalosti v oblasti kompatibility zařízení, čipů i softwarových aktualizací.

Je možné, že ohlášený operační systém bude jen zjednodušenou verzí Tizenu, již existujícího systému, používaného v chytrých hodinkách a televizích.

Samsung na první pohled výtečný nápad – propojit domácnost pomocí chytrých ledniček, mrazniček, trouby, praček, myček i třeba žárovek, což by vše řídil právě jeho software. Jak to bude ve skutečnosti vypadat, je však zatím otázkou bez odpovědi.

Cloud22

Kromě toho společnost nabízí desky Artik, umožňující „stavět“ si svá vlastní chytrá zařízení. Operační systém umožní vývojářům připojit se na SAMI cloud Samsungu (platforma pro vývojáře internetu věcí) a získat tak přístup k jeho analytice, zabezpečení a dalším službám. Tak například cloudová služba by se mohla rozhodnout, zda zapnout či vypnout klimatizaci na základě dat, sesbíraných z chytrého teploměru. Také by ale mohla analyzovat zdravotní stav uživatele pomocí jiných dat.

Operační systém pravděpodobně bude kompatibilní s jinými platformami internetu věcí, jako je Brillo od Googlu nebo mbed od ARM. Brillo je již nyní podporováno deskami pro vývojáře, jako je Edison od Intelu.