Hlavní navigace

Samsung zvýšil Applu ceny mobilních procesorů

14. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Apple
Apple bude muset za mobilní procesory od Samsungu zaplatit o 20 procent více.

S informací přišel jihokorejský deník Čosun Ilbo, který se odvolává na zdroj dobře obeznámený s obchodními vztahy obou společností. Podle něj Samsung požádal Apple o výrazné zvýšení cen v běžném aplikačním procesu. Americký výrobce nejprve tuto žádost smetl ze stolu. Nakonec však s 20% nárůstem musel souhlasit, protože se mu nepodařilo najít žádného náhradního dodavatele.

Smlouva mezi Samsungem a Applem o dodávce mobilních procesorů vyprší až v roce 2014. Už nyní se ale Apple poohlíží po vhodných alternativách. V úvahu přicházejí například tchajwanští výrobci TSMC a Kinsus Interconnect Technology Corporation, kteří by po nečekané změně ze strany Samsungu mohli procesory vyrábět až o 30 % levněji.

Je však otázkou, zdali by si tchajwanské firmy poradily s obrovskou poptávkou Applu po procesorech do populárních zařízení s operačním systémem iOS. Jen v letošním roce Samsung pro Apple vyrobil odhadem asi 200 miliónů mobilních procesorů. Jako další možnost se proto nabízí, že by si Apple začal procesory produkovat ve vlastních továrnách. Tomu by nasvědčovalo i nedávné dosazení Boba Mansfielda do vedení týmu pro vývoj polovodičů a procesorů. Tato personální změna mimochodem zase dala vzniknout spekulacím, že dá Apple vale Intelu a pro budoucí počítače a notebooky Mac bude používat vlastní ARMové procesory.

Problémy mezi Samsungem a Applem se vyskytly již počátkem letošního roku, kdy se objevila zpráva, že Samsung přestává s dodávkou panelů LCD kvůli finančnímu tlaku ze strany Applu. Samsung sice všechno popřel, Apple však od té doby odebírá displeje od dalších dodavatelů, například od japonské společnosti Sharp, kterou údajně pomohl zachránit před bankrotem.