Hlavní navigace

Sapphire EDGE HD 3

1. 1. 2012

Sdílet

www.sapphiretech.com, cca 8990 Kč (včetně DPH) Když se před více než rokem objevila první generace Edge HD PC společnosti Sapphire, jednalo se o menší revoluci – miniaturní (jen o troch...
www.sapphiretech.com, cca 8990 Kč (včetně DPH)
Když se před více než rokem objevila první generace Edge HD PC společnosti Sapphire, jednalo se o menší revoluci – miniaturní (jen o trochu větší než obal na DVD) tiché PC s HDMI rozhraním se doslova okamžitě stalo hitem jak mezi uživateli, kteří nepotřebují u stolního počítače vysoký výkon, tak (zejména) mezi příznivci HTPC.
První i druhá generace Edge HD byla poháněna dvoujádrovými procesory Atom a grafikou nVidia ION, které sice pro běžnou práci postačují, nicméně přehrávání Full HD videa s exotickými kodeky, které nelze pokaždé urychlit pomocí GPU, nebylo vždy absolutně plynulé. Přestože již v loňském roce byla na trhu výkonnější platforma AMD Brazos, v Sapphire se rozhodli uvést na ní postavený Edge HD 3 až nyní. Na druhou stranu neponechali nic náhodě a hned zvolili nevýkonnější model E-450 Zacate s dvoujádrovým procesorem na frekvenci 1,65 GHz vybaveným GPU s 80 výpočetními jednotkami. Vzhledem k obdobné spotřebě Zacate a kombinace Atom + ION (18 W vs. 15 W) zůstal vzhled EDGE HD 3 beze změn. Obdobná je i výbava – na zadní straně naleznete dva USB 2.0 porty, ethernetový port, analogový zvukový vstup a výstup, HDMI port a VGA port – Edge HD 3 tak poslouží stejně dobře jako miniaturní stolní počítač (v pracovně, kuchyni, ložnici, kanceláři) i jako malé HTPC. Na přední straně byly USB 2.0 porty nahrazeny verzí 3.0, jinak je i zde vše při starém. Pod kapotou se nadále skrývá Wi-Fi 801.11n, nicméně kapacita pevného disku byla zvýšena na 320 GB a RAM narostla ze 2 GB na 4 GB. V příslušenství naleznete externí zdroj, HDMI kabel a adaptér HDMI/DVI. Co tu naopak nenaleznete, to jsou Windows 7 – ty si musíte dokoupit, výrobce dodává Edge HD pouze se systémem FreeDOS (možnou alternativou může být kombinace Linuxu a XMBC media centra, nejsme si ale jisti, zda jsou pro linuxové distribuce k dispozici všechny ovladače). Zatímco u první generace Edge HD byly ovladače pro Windows dodány na flash disku, tentokrát je to CD. Pokud nemáte USB CD mechaniku, budete si je muset na vhodný USB flash disk (stejně jako instalační soubory Windows) nakopírovat na jiném počítači.
Výkon Edge HD skutečně nelze srovnávat s plnohodnotnými sestavami osazenými procesory Core i3/i5 nebo Phenom X2/X4. Grafické jádro integrované v procesoru sice dokáže rozhýbat většinu her v nižších rozlišeních jako je 1204 × 768 (Radeon 6320 je bohužel v některých případech o fous pomalejší než nVidia ION v první generaci Edge HD), ty náročnější ale jen v rychlostech mezi 20–30 snímky za vteřinu. Nicméně skutečným smyslem počítačů jako je Edge HD 3 je běžné brouzdání na internetu, vyřizování pošty či lehká kancelářská práce. Nebo multimédia. I když dvoujádrový procesor platformy AMD E-450 není o řád výkonnější než Atomy v předchozích modelech, nějakou tu desítku procent výkonu navíc nabízí, což znamená, že si Edge HD3 poradí bez problémů i s Full HD obsahem, včetně většiny kodeků, které nelze akcelerovat pomocí GPU. Pokud tedy přehráváte výhradně obsah z domácí sítě či pevných disků a nechcete jít cestou speciálního síťového přehrávače, nebo chcete mít na televizoru plný přístup k internetu (včetně archivů jako iVysílání či služeb typu Voyo), je Edge HD3 asi tím nejmenším PC, které podobné úkoly zvládne. Stačí nainstalovat Windows 7 Home Premium a dokoupit vhodnou bezdrátovou klávesnici s touchpadem (například Logitech K700) – a otázku miniaturního HTPC máte vyřešenou.
Edge HD 3 přichází na trh za podobnou cenu jako Edge HD před rokem. Problém je v tom, že další výrobci mezitím na poptávku po podobných miniaturních systémech zareagovali a i když si Edge stále drží prim z hlediska miniaturizace, jen o trochu větší sestavy pořídíte včetně základní verze Windows 7 o pětinu levněji. Nic to ale nemění na skutečnosti, že EDGE HD3 je fantastické, malé, tiché a především úsporné PC. V jednoduchosti je krása – a to Edge HD splňuje do puntíku.

Sapphire Edge HD 3
APU (CPU+GPU): AMD Brazos E-450, 1,65 GHz, Radeon 6320
RAM: 4 GB DDR3, HDD: 320 GB/5400 RPM
Konektory/rozhraní: 2× USB 2.0, 2× USB 3.0, LAN 1GB/s, Wi-Fi 802.11b/g/n, D-Sub, DVI (přes HDMI redukci), audio in, audio out
Rozměry: 193 × 148 × 22 mm
Hmotnost: 530 g
Spotřeba: max. 35 W