Hlavní navigace

Sapphire Edge HD2 Mini PC

29. 9. 2011

Sdílet

Stejně jako se tablety usazují ve vzniklém tržním prostoru mezi netbooky a smartphony, uprostřed desktopů a notebooků se jako multimediální centra domácí zábavy snaží své místo zau...


Stejně jako se tablety usazují ve vzniklém tržním prostoru mezi netbooky a smartphony, uprostřed desktopů a notebooků se jako multimediální centra domácí zábavy snaží své místo zaujmout HTPC řešení a minimalistické nettopy. Ty zejména v případě testovaného Mini PC Sapphire Edge HD2 potvrzují známé heslo pro uprvnění (pánského) sebevědomí, a sice že „i s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo“. Metaforizovaným „velkým divadlem“ pak není míněno nic jiného než schopnost hladce přehrávat 1080p Full HD video.
V těle o objemu nepřekračujícím 500 mililitrů a příjemně uhlazeném designovém provedení v matně černé barvě dřímá notná dávka grafického výkonu i bohatá konektorová výbava. Jak vyplývá ze samotného označení nettopu, Edge HD2 představuje již druhou generaci miniaturního PC od firmy Sapphire, která se většině uživatelů vryla do paměti jako výrobce grafických karet. I když se nástupce původního modelu vydal na svou cestu na trh ani ne půl roku po uvedení Edge HD, podařilo se mu nedostatky svého staršího sourozence do jisté míry eliminovat.
Ve stejném těle o rozměrech pouhých 193 × 148 × 22 mm a s čistou hmotností 530 gramů zanevřel HD2 na 1,66GHz Intel Atom D510 a vsadil na rychlejší „atomové“ dvoujádro D525 s pracovní frekvencí 1,8 GHz, spolu s 2 GB DDR3 paměti RAM. Kapacita vestavěného 2,5“ pevného SATA disku pak byla navýšena z 250 GB na 320 GB. Jak můžete sami posoudit, žádný bombastický upgrade se nekoná, ale i tak potěší a dodá výkonu o něco větší říz. O grafický výkon se stará chipset nVidia ION2 s 512 MB dedikované DDR2 paměti a podporou DirectX 10.1 a OpenGL 3.1.
Na zadní straně produktu nalezneme VGA i HDMI port (bundlován je rovněž HDMI kabel spolu s redukcí HDMI na DVI, takže další návštěvu krámu tentokrát směle škrtněte), jež zabezpečí připojení k většině monitorů i televizorů domácích kin. Dodávaný VESA držák pak umožní ukrytí nettopu na jejich zadní straně. Na rozdíl od celé řady poněkud nevzhledně vyvedených konkurentů však Edge HD2 neurazí ani jako viditelná součást vašeho domácího zábavního centra.
A i když disponuje větráčkem, kvůli otravnému hluku nebo snad strachu ze vzlétnutí jej nebudete muset uzamykat do skříně ani při větší zátěži. Ve výčtu portů následují čtyři USB 2.0 konektory (dva jsou ukryty vepředu pod gumovým krytem, dva vzadu), jež vystačí tak akorát na připojení bezdrátové klávesnice a myši, externí DVD mechaniky či disku nebo TV tuneru. Dále se v zadní části nachází audio vstup/výstup a gigabitový Ethernet, který doplňuje 2,4GHz 802.11b/g/n Wi-Fi modul, jenž v rozumné vzdálenosti od routeru bez potíží zabezpečí i streamování HD obsahu.
Při samotném testování se potvrdila naše očekávání stanovená již při pohledu do papírových specifikací: nejslabším článkem jinak dobře šlapajícího stroje je opět jeho „atomové srdce“. Pokud však nebudete chtít odrovnávat protivníky v nejnovějších herních peckách nebo editovat video (pro tento scénář ostatně nemá smysl uvažovat o pořízení nettopu), nemusíte se díky GPU akceleraci online (podporuje ji konečně už i Adobe Flash) i lokálně umístěného videa v kombinaci s aktuálními ovladači i vhodnými kodeky obávat nepříjemných překvapení ani při Full HD rozlišení 1920 × 1080 obrazových bodů. Bez potíží se jevilo rovněž surfování po internetu s hned několika otevřenými panely, stejně jako webový obsah v HTML 5. Pohodlné obstarání běžné kancelářské práce je nutnou samozřejmostí. Vyslyšena byla také volání po předinstalovaném operačním systému Windows 7, první generace byla totiž dodávána jen a pouze s FreeDOSem

Procesor: Intel Atom D525, 2 jádra, 1,8 GHz
Paměť: 2 GB DDR3 RAM, 320GB pevný disk
Grafika: 512 MB nVidia ION2
Síť: gigabit LAN, Wi-Fi 802.11b/g/n
Rozhraní: VGA, HDMI, audio vstup/výstup, LAN, 4× USB 2.0
Příslušenství: HDMI kabel, redukce HDMI na DVI, VESA držák, stojan, napájecí kabel a adaptér