Hlavní navigace

SAS představil platformu BI Visual Analytics

24. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Datové úložiště využívající Hadoop a vizuální náhledy na data a jejich trendy nabízejí jedinečný nástroj Business Inteligence pro širokou škálu uživatelů.

HadoopSpolečnost SAS Institute ve čtvrtek představila novou technologii, která umožní podnikovým uživatelům provádět pokročilé analýzy velkého objemu dat. Technologie nazvaná Visual Analytics, která je součástí sady aplikací SAS High-Performance Analytics, umožňuje firemním uživatelům nahlížet na data shromážděná z vlastních podnikových databází i z webu a generovat srozumitelné tabulky, grafy a sestavy.

Technologie Visual Analytics podle SAS využívá technik zpracování dat v paměti, čímž se tento proces výrazně zrychluje v porovnání se stávající nástroji, které pracují s daty na datovém úložišti. SAS tvrdí, že analýzy, které dosud trvaly několik hodin, jejich technologie zvládne v řádu minut. Uživatelé mohou nový nástroj pro analýzu a vizualizaci dat využívat přímo ze svých osobních počítačů, notebooků, tabletů nebo smartphonů.

První verze je zatím určena pouze pro iPad a umožňuje zobrazování sestav a jejich ukládání do diskové paměti tabletu. SAS údajně chystá verze i pro další zařízení a operační systémy. Nástroje Visual Analytics umožňují podnikovým zaměstnancům přístup k velkým objemům dat bez nutné účasti odborníků IT a analýzy dat, informoval Randy Guard, první viceprezident pro správu produktů. Nová technologie umožňuje lepší rozhodování podnikových manažerů, protože dokáže zobrazit trendy v příslušném oboru podnikání a nalézt nové příležitosti na trhu mnohem rychleji než dříve, prohlásil Guard. Visual Analytics umožňuje firemním uživatelům nahlížet na větší objemy dat z vnitřních i vnějších zdrojů, vysvětlil dále. Manažer se tedy podle něj nemusí rozhodovat pouze na základě vzorku dat, ale přímo na celém obrovském balíku dat.

Zásadní podíl na zrychlení má architektura zpracování velkých objemů dat v operační paměti počítače, která dokáže pracovat s daty v řádu terabajtů. Guard také prozradil, že analýzy, které s využitím stávajících postupů trvaly 20 až 30 hodin, dokázal nástroj Visual Analytics zpracovat během pěti minut. Guard také upozornil na to, že software je možno instalovat na běžném hardwaru.
Nástroj Visual Analytics je nabízen v pěti standardních verzích určených pro sestavu ze 4 až 96 uzlů. Nejvýkonnější varianta pojme do paměti více než 10 terabajtů dat.

Byl pro vás článek přínosný?