Hlavní navigace

Satelit vede nad kabelem

 Autor:
Poprvé v historii využívá příjem přes satelit více domácností než kabelové připojení, vyplývá to z průzkumu společnosti ASTRA.
Karel Krutý 24. 3. 2010

Sdílet

Společnost SES ASTRA oznámila, že se opět zvýšil počet domácností využívajících služeb digitální televize a HDTV zajišťovaných prostřednictvím satelitního vysílání. SES ASTRA v současnosti zajišťuje televizní vysílání pro 125 mil. domácností v celé Evropě i severní části Afriky, tedy o 3 miliony více než před rokem. Poprvé v historii využívá v Evropě příjem přes satelit více domácností než kabelové připojení (77 mil. satelitních domácností, 71 mil. kabelových domácností). Pozemní vysílací infrastrukturu využívá 86,5 mil. domácností, nicméně pouze necelá polovina z nich (48 %) má k dispozici digitální služby.

Míra digitalizace satelitního vysílání již dosáhla 92 procent, tj. digitální služby má k dispozici celkem 71 mil. ze 77 mil. domácností se satelitním příjmem. Kabelové vysílání stále vykazuje nejnižší míru digitalizace, neboť digitalizací prošla pouze třetina, tedy 34 % (24 mil.) z celkového počtu 71 mil. domácností s kabelovou přípojkou. Služby IPTV jsou digitální již z principu (100 % digitální platforma) a jsou poskytovány devíti milionům domácností v rámci celé Evropy.

Pokud jde o televizi ve vysokém rozlišení (HDTV), ASTRA registruje přibližně 6 milionů HD domácností a v současnosti vysílá 114 kanálů v HD kvalitě. Za úspěchem vysílání HD stojí vysoký počet HD obrazovek prodávaných na trzích celé Evropy. Od počátku HD v roce 2005 se prodalo 125 mil. televizorů s označením HD Ready. Očekává se, že v roce 2013 bude odhadem 55 mil. domácností vybaveno televizním přijímačem typu HD Ready a zároveň přijímačem schopným zprostředkovat signál v kvalitě HD. Předpokládá se, že satelitní vysílání bude i nadále nejvýznamnější platformou pro přenos HD kanálů.

Uváděné hodnoty vyplývají z posledního průzkumu SES ASTRA Satellite Monitor, zpracovaného ve 29 zemích na území Evropy a severní Afriky. Sběr dat vychází z bezmála 70 tisíc telefonických a osobních pohovorů. Metodologii průzkumu a dosažené výsledky kontrolují nezávislé ústavy, přičemž jeho výsledky akceptují regulační orgány coby objektivní ukazatele trhu.

Stručný přehled výsledků průzkumu Satellite Monitor na území Evropy a severní Afriky (z konce roku 2009):

- Celkem 244 mil. domácností na území Evropy přijímá analogový nebo digitální televizní signál;
- Flotila satelitů ASTRA poskytuje služby 125 mil. domácnostem (analogové nebo digitální vysílání) na území Evropy a severní Afriky (57 mil. typu DTH, 68 mil. prostřednictvím kabelových přípojek);
- Přibližně 60 %, resp. 146 mil. domácností přijímá televizní programy digitálně (zahrnuje všechny formy příjmu: satelit, kabel, pozemní vysílání, IPTV)
- Téměř každá druhá digitální domácnost přijímá signál prostřednictvím satelitu, což představuje 71 milionů digitálních domácností (49 % digitálního trhu), prostřednictvím kabelové TV je to 24 milionů digitálních domácností (16 % digitálního trhu), prostřednictvím terestriálního vysílání jde o 41,7 milionů digitálních domácností (29 % digitálního trhu) a prostřednictvím IPTV je to 9 milionů digitálních domácností (6 % digitálního trhu)
- ASTRA poskytuje služby pro 52 mil. digitálních satelitních domácností (72 % ze všech digitálních satelitních domácností);
- ASTRA v současnosti přenáší 114 kanálů v HD kvalitě a poskytuje služby přibližně 6 mil. HD domácností 
- Míra digitalizace v případě satelitní platformy dosáhla 92 procent, oproti 48 procentům u pozemního vysílání a 34 procentům u kabelových sítí.