Hlavní navigace

Sbohem, Jacku. Apple představil iPhone 7

10. 9. 2016

Sdílet

 Autor: Apple
Největší a nejdiskutovanější novinkou iPhone 7 je bezesporu absence jacku pro sluchátka. Internetem se šíří tisíce vtipných reakcí, komentářů a upravných obrázků. Rozhodně se jedná o velmi odvážný krok, zda se jedná o dobré rozhodnutí se ukáže časem.

Největší a nejdiskutovanější novinkou iPhone 7 je bezesporu absence jacku pro sluchátka. Internetem se šíří tisíce vtipných reakcí, komentářů a upravných obrázků. Rozhodně se jedná o velmi odvážný krok, zda se jedná o dobré rozhodnutí se ukáže časem.

Možná, že Apple v příští generaci iPhonu opět jack slavnostně představí podobně, jako dříve haněné dotykové pero. Nový iPhone je rozhodně skvělý telefon, multimediální zařízení, se kterým se dá i telefonovat, ale Apple už nějaký čas není na špici a jeho produkt rozhodně není revoluční.

Srdcem telefonu je čip Apple A10 Fusion se čtyřmi jádry a grafickým čipem se šesti jádry. Telefon má 2 GB operační paměti a varianty se 32, 128 nebo 256 GB vnitřní paměti. Slot pro microSD karty již tradičně chybí, Apple se možná bojí, že by telefony s větší pamětí nikdo nekupoval, kdyby do telefonu slot přidal.

Displej telefonu má velikost 4,7 palců s rozlišením 1334 x 750 pixelů (resp. 5,5 palce a Full HD rozlišení u modelu iPhone 7 Plus. Je zvláštní, že se Apple dlouho chvástal svými Retina displeji (v době, kdy se společnosti dařilo dosahovat nejvyšších rozlišení) a když už dnes konkurence nasazuje displeje s 2K a 4K displeji, už není rozlišení tím hlavním faktorem. Novinkou je širší gamut, nechybí 3D Force Touch. Tlačítko pod displejem již není tlačítko, ale senzor, takže se již nechová jako tlačítko a nekliká, odezvu potvrzuje motorek Taptic Engine. První reakce novinářů, kteří měli možnost si telefon vyzkoušet, jsou spíše negativní.

Iphone 7 nyní splňuje certifikaci IP67, takže vydrží nějaký čas pod vodou a nevadí mu prach. Příjemná vlastnost, ale opět nic revolučního, např. telefony Sony toto nabízejí již několik let. Asi největší novinkou je zadní kamera s rozlišením 12 megapixelů. Model 7 má jeden objektiv, model 7 Plus dva – každý s jinou ohniskovou vzdáleností. Opět nic nového, dvě čočky měly již telefony LG Optimus a HTC EVO 3D, HTC One M8, LG G5 či Huawei P9. Poslední jmenovaný telefon navíc nabízí pro každou čočku jiný senzor – jeden pro barevné, druhý pro černobílé fotografie, což dává větší smysl než jen rozdíl v ohniskové vzdálenosti. Nenechte se mýlit, fotoaparát iPhonu 7 je skvělý, nový senzor, světelnost f/1.8 (konkurence už nabízí i vyšší světelnosti), nová optika, optická stabilizace (konečně), 2x optický zoom, ale ze dvou objektivů se dalo vytěžit mnohem víc než, že vám ušetří deset kroků.

Co dál? Apple nyní nabízí stereozvuk ze dvou reproduktorů (u telefonů HTC již dávno), delší výdrž na jedno nabití (ale stále chybí rychlé a bezdrátové nabíjení. Vlastně největší novinkou je absence jacku pro sluchátka. Co k tomu říct? Je to dost odvážné a pravděpodobně hloupé rozhodnutí, ale uvidíme časem. Bezdrátová budoucnost by byla skvělá, ale začali bychom u kabelů napájení a datových kabelů. Bezdrátová sluchátka dávají také smysl, ale každé zvlášť? Nová earpods budou stát cca 5000 korun a i když se hudba dá poslouchat jen s jedním sluchátkem, určitě vás ztráta toho druhého bude hodně mrzet.

Ještě jeden menší rant na závěr. Iphone 7 bude nyní dostupný také v temně černém provedení (protože obyčejná černá není dost černá). Jeho povrch je upraven do vysokého lesku, který je ovšem náchylnější na oděrky. Sama společnost toto přiznává a doporučuje zakoupit kryt... WTF? Má potom smysl kupovat si takové barevné provedení? Máte na svém mobilu kryt?