Hlavní navigace

SD-WAN sítě procházejí velikou změnou. Dotkne se i vás?

9. 7. 2024

Sdílet

 Autor: © Silvano Rebai - Fotolia.com
Požadavky na vyšší zabezpečení a cloudovou konektivitu jsou podle Gartneru hnací silou dnešního rozhodování ohledně nákupů softwarově konfigurovatelných sítí SD-WAN. Rozlišujícími faktory v nabídkách dodavatelů ale budou podpora AI pro sítě a plná sada funkcí SASE.

Existují základní požadavky na zabezpečení a konektivitu pro jakoukoli službu SD-WAN a potom jsou volitelné, nově se objevující funkce, které ukazují, jak trh dozrává a jak se rozšiřují požadavky zákazníků

Plánujete nasazení sítí SD-WAN ve své firmě

Podle Gartneru, který vydal svou nejnovější analýzu prostředí dodavatelů SD-WAN, je podpora AI – například pro proaktivní ošetření a správu incidentů – jednou z těchto volitelných funkcí.

Trendem je využívání takových funkcí umělé inteligence, které umožňují rozhodování o sítích s malým, nebo dokonce nulovým podílem člověka. Tyto funkce mohou podnikům pomoci zefektivnit návrh sítě, konfiguraci a průběžnou správu a také zvýšit agilitu a zlepšit výkon, uvádí Gartner.

Tato společnost předpovídá, že do roku 2026 se bude technologie generativní umělé inteligence v rámci nabídek SD-WAN používat pro pětinu počáteční konfigurace sítě, zatímco v loňském roce 2023 to byla ještě téměř nula.

Ačkoli je vývoj produktů mnoha dodavatelů stále ještě na začátku, vidíme, že je tato funkce začleňována do stále většího počtu dodavatelských řešení, která tak nabízejí něco navíc, tvrdí Gartner ve svém novém magickém kvadrantu pro SD-WAN. Dlouhodobější výzvou podle něj bude důvěra zákazníků v používání takových řešení.

Mezi dodavatele, kteří pracují na vestavění podpory umělé inteligence pro síť do svých produktů SD-WAN, patří společnost Fortinet. „Plánované inovace společnosti Fortinet v oblasti GenAI a modely používání v podobě služby mají nadprůměrnou šanci přinést na trh převratné funkce,“ píše Gartner.

Také se očekává, že Huawei, označovaný jako vyzyvatel v segmentu dodavatelů SD-WAN, v příštích osmnácti měsících investuje do svého prediktivního výběru směrování řízeného umělou inteligencí a do autorizace a přístupu terminálů IoT s podporou AI, uvádí Gartner.

Je pro vás řešení SASE opravdu vhodné? Přečtěte si také:

Je pro vás řešení SASE opravdu vhodné?

Rovněž společnost Versa Networks má plány produktů, které odpovídají novým požadavkům na podporu AI pro sítě, uvádí zpráva.

Dalším trendem, který ovlivňuje trh SD-WAN, je posun k nabídkám SASE (Secure Access Service Edge). Podle definice Gartneru kombinuje SASE pět hlavních technologií: CASB (Cloud Access Security Broker), SWG (Secure Web Gateway), ZTNA (Zero Trust Network access), integrovanou SD-WAN a firewall jako službu.

SSE (Security Service Edge) je podmnožinou SASE zaměřenou na bezpečnost a obvykle zahrnuje části CASB, SWG a ZTNA.

Celkově se trh SD-WAN vyvíjí směrem k řešení SASE od jednoho dodavatele, jak dochází ke konvergenci pěti technologií: SD-WAN, SSE, vylepšená páteř internetu/WAN, integrace cloudu a multicloudové sítě.

Získání úplného řešení SASE od jednoho dodavatele může zjednodušit nasazení a správu, ale může to být zkomplikované faktory, jako jsou již existující podniková prostředí SD-WAN od různých dodavatelů nebo špatná viditelnost pro WAN.

„Dnes vidíme především integraci a zavádění nabídek SD-WAN a SSE v podobě SASE od dvou dodavatelů. Je to z velké části způsobeno přesunem k distribuci přístupu k internetu z důvodu podpory cloudových aplikací a změnou bezpečnostního perimetru,“ uvádí zpráva Gartneru.  

soutez_casestudy

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video?

To podle ní jde ruku v ruce se zaváděním SD-WAN na pobočkách pro řízení internetových přenosů. V rámci snahy minimalizovat rozrůstání poboček a podporovat přístup ke cloudu hledá stále více organizací integrované cloudové zabezpečení a řešení SD-WAN pro ‚tenké‘ pobočky, dodává Gartner.

Jeho analytici předpovídají, že do roku 2026 bude 60 % nových nákupů SD-WAN součástí nabídky SASE od jednoho dodavatele, což je nárůst z 15 % v roce 2022.

Byl pro vás článek přínosný?