Hlavní navigace

Seagate už chystá do prodeje 16TB harddisky

27. 1. 2017

Sdílet

 Autor: © Santiago Cornejo - Fotolia.com
Ani při rapidním růstu obliby SSD nehodlá tradiční výrobce Seagate zanedbat klasické pevné disky. Jeho cílem je vyrábět a prodávat 20Tb HDD již do roku 2020. Už v příštím roce má začít prodávat 16TB varianty.

Během příštích 18 měsíců chce Seagate dostat do oběhu 14 a 16Tb pevné disky, prohlásili manažeři společnosti tento týden. V současnosti dosahuje Seagate u pevných disků nejvyšší kapacity 10 TB,  12TB disk se již testuje -- a zpětná vazba je pozitivní, říká Stephan Luczo, generální ředitel společnosti.

Poptávka po vysokokapacitních pevných discích pochází především z podnikového prostředí a od spotřebitelů, kteří si mohou dovolit zaplatit vyšší cenu. Nejčastěji se používají v NAS úložištích a úložných sestavách.

HDD sice postupně ztrácejí tržní podíl kvůli rychlejším a efektivnějším SSD, Seagate se jich však zatím zjevně vzdávat nehodlá. Stále jsou vhodné pro uložení většího množství dat, které nepotřebuje rychlosti, jichž SSD dosahují. SSD jsou totiž stále ještě velmi drahé.

HDD jsou vhodné i do datacenter, kde je potřeba značně vysokých objemů dat a SSD se tam finančně prozatím nevyplatí.

Poptávka se ovšem drží i u spotřebitelů, kteří disky často využívají zároveň s SSD; daří se jim například také u monitorovacích systémů, vysvětluje Luczo. Bezpečnostní sledovací kamery potřebují zaznamenávaná data ukládat a HDD jsou vhodným médiem.

Seagate pracuje i na zvyšování kapacity jednotlivých disků a hodlá zvednout minimální kapacitu HDD v PC na 1 TB, říkají manažeři firmy.

SSD z velké části přebraly trh s nižšími kapacitami. Tenké a lehké počítače často využívají SSD úložiště v kapacitě 256 GB a méně, s několika málo, jako je kupříkladu Dell XPS 13, využívajícími až 512GB disky. Dražší sestavy pak nabízí 1TB SSD.

Cloud22

Seagate se proslavil především svými pevnými disky, nezaostal však ani u SSD. Minulý rok představil první 60TB SSD, které by se mohlo začít prodávat již letos.

Nezahálí ani konkurence – například WD prohlásilo, že zhruba v polovině tohoto roku hodlá na trh uvést 14TB disky s héliem.