Hlavní navigace

Sencor SMP 8000

28. 4. 2011

Sdílet

Dražší modely moderních televizorů zpravidla disponují podporou přehrávání multimediálního obsahu z připojeného USB disku. Nicméně co dělat v případě, kdy vlastníte starší mo...

Dražší modely moderních televizorů zpravidla disponují podporou přehrávání multimediálního obsahu z připojeného USB disku. Nicméně co dělat v případě, kdy vlastníte starší model nebo toužíte po komplexní podpoře širokého spektra formátů, které běžně televizory nepřehrají? Řešením jsou speciální multimediální přehrávače nahrazující počítač.
Novinka v podobě modelu Sencor SMP 8000 patří do kategorie multimediálních HD přehrávačů. Hlavní výhodou zařízení je široká podpora formátů. Bez nadsázky by tak Sencor měl vyřešit potřebu připojení vašeho počítače či notebooku k televizoru, monitoru nebo projektoru.
Z hlediska designu vás zařízení nijak nezaskočí. Černá krabička výrazně nezaujme, ale ani neurazí, je kompatibilní s drtivou většinou interiérů a díky rozměrům se snadno vejde i pod televizor. Oproti vyspělejšímu modelu SHR 9500T nedisponuje tento model na přední straně displejem ani dotykovým ovládáním, což je možná škoda. Absence displeje nám tolik nevadila, aspoň večer nerušil při sledování filmů.
Napájecí kabel je dostatečně dlouhý, instalace je tedy naprosto bez problémů. V základním balení obdržíte kabely pro komponentní video, HDMI již klasicky chybí. SMP 8000 celkově nabízí poměrně slušnou konektivitu. Nutným základem je samozřejmě HDMI, které je doplněné o zmíněné komponentní video. Dále je však možné využít 2× USB (Host), 1× USB (připojení k PC), LAN RJ-45 a digitální audio výstup (optický a koaxiální), který ocení zejména majitelé výkonného domácího kina. Využít lze i analogvý audiovýstup. K dokonalosti tak chybí jen VGA, resp. D-Sub, který sice nabízí pouze analogový přenos, ale řada televizorů a projektorů na tento konektor stále může ještě spoléhat. Nevýhodou je také umístění USB portů vedle sebe – zapojení dvou flashdisků najednou by bylo problematické. Stejně tak může větší externí disk blokovat druhý USB port. Nicméně snadné řešení je případně použít USB prodlužovací kabel.
Nepřímo jsme se tím dostali k tomu, jak lze do přehrávače dostat různé multimediální soubory. První variantou jsou již zmíněné USB disky, a to jak běžné flashdisky, tak i 2,5“ varianty. Zařízení nechybí dokonce ani LAN konektor, jehož pomocí ho můžete spojit s vaší sítí (podpora FTP/SAMBA/UPnP) a sdílet multimediální obsah. Nicméně to samozřejmě vyžaduje zapnutí počítače nebo domácího serveru, a to je vzhledem k možnostem zařízení možná zbytečné. K přehrávači je velice jednoduše možné připojit běžný SATA disk s kapacitou až 2 TB. Stačí vysunout dvířka na boku SMP 8000, disk připojit a zasunout. Na získaný úložný prostor lze pak data, resp. video či hudbu uložit různými způsoby. Jednou z cest je např. přímé propojení s počítačem pomocí USB. Další variantou je zkopírovaní obsahu ze sítě nebo externího disku.
Z hlediska formátů nabízí zařízení podporu pro prakticky všechny typy souborů, na které můžete v současné době narazit. Nutným základem jsou tak videa v MKV, obecně kodek H.264, ale také MPEG2 HD, klasický MPG, ISO, IFO, VOB a samozřejmě AVI (i HD). Podpora zvukových formátů je rovněž bohatá (viz tabulka specifikací), nic zásadního nechybí. Přehrávač tak může posloužit i pro poslech hudby. Nicméně prim hraje video a poslechu hudby je spíše doplňkový, nedisponuje optimalizovaným přehráváním (hledáním podle ID tagů atp).
Memu přehrávače a celý systém je k dispozici v několika jazycích, nechybí ani čeština. S ovládáním by tak neměl být žádný problém. Realizuje se přes dálkový ovladač, jenž je součástí balení. Jeho tlačítka jsou vyrobena z luminiscenční hmoty, takže při zhasnutém světle svítí, což je praktické. Procházení menu přehrávače je velmi plynulé. Při najetí na konkrétní soubor se nezobrazí náhled, ale detailní informace. Hned tedy víte, jakého formátu je video, disponuje-li prostorovým zvukem atp. Přehrávač si pamatuje, ve které části jste přerušili sledování videa, takže dokáže nabídnout přehrávání od poslední sledované sekvence. Potěší možnost zrychlení, přetáčení/převíjení, které je velmi plynulé. Pro nastavení obrazu, titulků a zvuku jsou na ovladači dedikovány speciální klávesy, takže lze potřebné funkce vyvolat obratem. Titulky lze při přehrávání upravovat: snadno nastavíte font, velikosti a například i jejich pozici, samozřejmě lze ovlivnit i časování. Nechybí ani zobrazení základních informací o přehrávaném souboru.

Chcete přehrávat multimediální soubory na televizoru či projektoru a už vás nebaví připojování počítače? Pak je Sencor SMP 8000 zajímavé a hlavně funkční řešení, které pokryje nejen tyto potřeby. Mocný nástroj z něj navíc činí možnost připojení USB disků, domácí sítě nebo rozšíření o. Pokud byste toužili po televizním tuneru s možností nahrávání na interní disk, můžete se podívat i na vyspělejší model SHR 9500T.

Sencor SMP 8000

Podporované formáty – video:, H.264, MKV, WMV9, MPEG2 HD (TS, TP), HD AVI, RMV, MPEG 1/2 (MPG, VOB, IFO, ISO, AVI
Podporované formáty – audio: Dolby Digital AC3, MP3, WMA, OGG, WAV, JPEG, BMP(32 bit), , TIF, FLAC
Podporované formáty – foto: JPEG, BMP (32 bit), GIF, TIF
Podporované titulky: SMI, SSA, SRT, IDX-SUB, SUB
Další funkce: FTP/SAMBA/UPnP, příjem internetového rádia, PC spojení, NTFS systém souborů
Porty: HDMI (1.3), digitální audio výstup (optický a koaxiální), 2× USB (Host), 1× USB (target), LAN RJ-45 (10/100 Mb/s), komponentní video

Cena: 3820 Kč
http://www.sencor.cz/spotrebni-elektronika/dvd/Player/SMP-8000