Hlavní navigace

Sennheiser HD800

1. 4. 2010

Sdílet

www.panter-praha.cz, 26 000 Kč Kdo jiný by měl vyrobit vlajkovou loď na poli otevřených dynamických sluchátek než společnost, která stála před více než čtyřiceti lety u jejich zrod...

www.panter-praha.cz, 26 000 Kč

Kdo jiný by měl vyrobit vlajkovou loď na poli otevřených dynamických sluchátek než společnost, která stála před více než čtyřiceti lety u jejich zrodu? Zatímco legendárních HD 414 se místo předpokládaných několika stovek prodalo přes deset milionů, HD 800 asi tak masová produkce nečeká. Nová vlajková loď Sennheiseru patří přece jen do nejvyšší kategorie, v níž se obvykle vyrábějí tisíce či desetitisíce exemplářů.
Osmistovka rozhodně nenahrazuje donedávna nejvyšší model Sennheiser HD 650 – patří totiž kvalitou reprodukce i cenou přinejmenším o jednu třídu výše. Přesto si uchovává typicky výhodný poměr ceny a kvality reprodukce ve srovnání s klasickými reproduktory – pro srovnatelnou kvalitu reprodukce byste museli za klasické stereo reproduktory utratit přinejmenším trojnásobek ceny sluchátek, v případě HD800 tedy více než 75 000 Kč.
Jak tedy hrají? To první, co nás při úvodní klidné poslechové zkoušce (HD 800 jsme slyšeli už několikrát v minulosti, vždy to ale bylo ve spěchu a v poměrně rušivém prostředí) napadlo, byla lehkost a nevtíravost, s níž se zvuk dostával k uchu. Paradoxně to první, co jsme si uvědomili, tak vlastně nebyla samotná kvalita reprodukce (k té se dostaneme za okamžik), ale geniální konstrukce velkých mušlí, které obklopí s dostatečnou rezervou i velké „slechy“ a díky nakloněným měničům působí na celou plochu ucha rovnoměrně. Otevřená konstrukce je až překvapivě vzdušná a lehká, ve spojení s fantasticky neutrálním a přesto detailním podáním zvuku působí takříkajíc nesluchátkově – skoro jako byste poslouchali špičkové regálovky. Mušle i most samotný jsou vyrobeny naprosto precizně – nic nevrže, nevibruje a nemá tendenci rezonovat. Samotné měniče se speciální konstrukcí zajišťující minimální zkreslení jsou podobně jako u HD 650 ručně vybírány do páru tak, aby měly shodné zvukové podání.
O neutrálnosti a detailnosti zvuku jsme se už zmínili: zatímco to první nás při poslechu nepřekvapilo, detaily jsou doslova uchvacující. Zejména zvuky činelů jsou doslova analytické, naprosto věrné a takřka vizualizované jsou veškeré strunné a smyčcové nástroje. Hloubka kontrabasu hraničící s infrazvukem nám přivodila lehké mrazení – takové basy lze běžně prožít jen u špičkových subwooferů. Schopnost vykreslit zvukový detail do nejmenších podrobností má ale i svá úskalí. Sluchátka jsme poslouchali v poslechovém studiu dovozce na lampovém Vincent KHV 1, který zvuku pochopitelně dodával jistou měkkost. Máme proto pocit, že na tranzistorových sluchátkových zesilovačích může být vykreslení detailů pro méně zkušené posluchače až příliš podrobné. Stejný problém může nastat u reprodukce rockové hudby, kde schopnost sluchátek identifikovat každý detail může paradoxně vést až k nepřehlednému zvukovému poli.
Pravdou ovšem je, že pokud si HD 800 koupíte, má váš vkus patrně blíže k akustické hudbě a jazzu, mimo jiné i proto, že najít kvalitně masterované rockové nahrávky bývá přece jen obtížnější. Jestliže HD 650 odhalí téměř každý nedostatek v kvalitě či kompresi skladby, pak HD 800 jsou naprosto nekompromisní a po jejich pořízení se vám tak může stát, že budete další nedostatečně kvalitní nahrávky či alba ze své sbírky vyřazovat. S kvalitou zdroje souvisí i potřeba solidního, či ještě lépe špičkového sluchátkového zesilovače, případně pro milovníky formátu FLAC kvalitního externího DA převodníku se sluchátkovým zesilovačem.
Ptáte-li se, zda se sluchátka za 26 000 Kč mohou vyplatit, pak odpovídáme: rozhodně ano! Ale počítejte ještě s investicí do kvalitního sluchátkového zesilovače, případně špičkového D/A převodníku – pokud je tedy ještě nemáte.

Frekvenční rozsah: 6–51 000 Hz (–10 dB), 14–44 100 Hz (3 dB)
Konstrukce: dynamická, otevřená
Impedance: 300 ohmů
THD: ? 0,02 %
SPL: 102 dB
Váha: 330 g
Kabel: 3 m