Hlavní navigace

Seriál Mikromonstra prozkoumá miniaturní svět hmyzu

23. 10. 2014

Sdílet

 Autor: TZ Viasat
Ve větvích stromů, v křovinách i v listí na zemi se ukrývá pozoruhodný svět miniaturních živočichů, o nichž většina z nás nemá ani tušení. Kanál Viasat Nature přináší nový seriál s názvem Mikromonstra, v němž autor přírodopisných pořadů David Attenborough odhaluje tajemství hmyzu.

Hmyz na Zemi žije již 500 milionů let a přežil všechny katastrofy, kterými zeměkoule prošla – zažil vzestup a pád dinosaurů i příchod člověka. Stovky miliard hmyzích jedinců, které na naší planetě žijí, jsou nedílnou součástí přírodního prostředí a člověk by bez nich mohl jen obtížně existovat. V seriálu Mikromonstra se spolu s Davidem Attenboroughem mohou diváci ponořit hluboko do světa hmyzu a dalších členovců a zjistit, že s tím lidským má mnoho společného – sociální život a osobní vztahy, přetvářku a lest, spolupráci a soudržnost, násilí a loupeže, námluvy a rodičovské starosti.

Hmyz


David Attenborough využívá pokročilé technologie, aby divákům přiblížil život hmyzu v celé jeho pestrosti, včetně lovu a obrany proti predátorům, komunikace, rozmnožování a života ve společenstvech. Ukáže boj, pasti i vražedné zbraně. Zprostředkuje námluvy a páření, od kanibalistického rituálu kudlanek po milostný tanec tanzanijského veleštíra i partenogenezi některých sekáčů. Zavede nás do nitra kolonií pavouků, včel a mravenců, které mohou být tak obrovské, že přetínají celý kontinent. Seriál Mikromonstra je možné sledovat na kanálu Viasat Nature od úterý 28. října do pátku 31. října, vždy ve 21:05 hod.


 

Sir David Attenborough (*1926) je autorem mnoha přírodovědných televizních pořadů. Pro britskou televizní a rozhlasovou společnost BBC vytvořil seriály jako Život na Zemi nebo Zmrzlá planeta.