Hlavní navigace

Server do dlaně představil Fixstars, má široké možnosti užití

21. 4. 2016

Sdílet

 Autor: Fixstars
To, co znamená Raspberry Pi v oblasti PC, může představovat nový miniaturní server Olive v oblasti serverů.

Firma Fixstars představila odlehčený server Olive, který díky SSD dokáže uchovat až 13 TB dat, přičemž se vleze do pouhé dlaně. Olive lze považovat za plnohodnotný počítač umístěný ve 2,5palcovém SSD.

Kapacita 13 TB jej přitom na trhu bažícím po objemu dat činí jedinečným, navíc je přizpůsobitelný potřebám uživatele, takže jej lze naprogramovat pro konkrétní úkoly a některé z jeho funkcí ho předurčují spíš pro firemní využití, než pro to domácí.

Využít jej lze třeba jako přenosný server například pro filmy nebo pro sběr, skladování a distribuci dat spjatých s databázemi nebo internetem věcí. FPGA, neboli programovatelné hradlové pole, na němž je Olive založen, mu navíc zajišťuje vysokou rychlost a pro možnost „personifikace“ rovněž komplexnost a flexibilitu využití.

Současná podoba Olive je zatím experimentální, takže Fixstars dosud nenastínil jeho cenu. „Zatím sbíráme a hodnotíme zpětnou vazbu, až pak se rozhodneme, zda jej pustíme do komerčního prodeje,“ říká Shien Zhu, šéf marketingu společnosti.

Podle něj se tak ještě mohou změnit i jeho současné hardwarové parametry (ARM Cortex-A9 CPU, 512 MB RAM a Gigabit Ethernet), aby byl ještě rychlejší a schopný práce v rámci 64bitových systémů.

Cloud22

Firma představila Olive na veletrhu NAB v Las Vegas, který je určený především broadcasterům, lidem z filmové branže a studiím, pro které v době zvyšujících se velikostí videosouborů začíná být kapacita zásadním faktorem.

Na zmíněném veletrhu v tomto směru poutaly pozornost i jiné společnosti, Sony například uvedla, že navyšuje kapacitu svých optických disků na 3,3 TB.