Hlavní navigace

Servery IBM zvýší výkon desetinásobně díky grafickým procesorům od nVidie

Blade servery iDataPlex budou nově zahrnovat grafické procesory M2050 od nVidie, které lze využívat při vysoce paralelizovaných úlohách.
Martin Noska 19. 5. 2010

Sdílet

Nové servery jsou určeny zejména pro organizace, které chtějí provozovat vědecké i komerční aplikace, jež jsou grafické procesory schopny zpracovávat výrazně rychleji, než běžná CPU, potvrdil David Turek, viceprezident technologické skupiny IBM.

Blady iDataPlex by mohl využít pro vědecké účely například vládní organizace nebo třeba společnosti zabývající se hledáním ropných a plynových ložisek, kde je potřeba zpracovávat velké množství informací. Právě díky integrovaným grafickým procesorům je pak běh těchto aplikací značně rychlejší. Turek dodává, že podobné hybridní systémy s grafickými čipy by se brzy měly stát poměrně rozšířené a chystá je více výrobců, přičemž podle Turka je testovali někteří zákazníci IBM již více než dva roky.

Servery jsou k dispozici v konfiguraci se dvěma procesory Intel Xeon a s GPU nVidia Tesla M2050, jež jsou postaveny na architektuře Fermi (víc o nich najdete zde - http://www.nvidia.com/object/product_tesla_M2050_M2070_us.html). První modely iDataPlex byly uvolněny v roce 2008 jako alternativa pro servery montované do racků v rozlehlých výpočetních prostředích. Tyto modely se podle IBM vyznačovaly nízkou spotřebou a vysokým výkonem.

Charles King, vedoucí analytik společnosti Pund-IT říká, že modely iDataPlex byly původně určeny jako základní kameny pro cloud computing, ale přidání grafických procesorů nVidie je dále odlišuje a jedná se podle tohoto analytika o jedny z nejvýkonnějších blade systémů s vysokou flexibilitou a škálovatelností. IBM konkrétně tvrdí, že nové iDataPlexy mají až desetinásobný výkon oproti předchozí generaci těchto serverů. Ovšem jen za předpokladu, že aplikace dokáží grafické čipy využít.

IBM má s hybridní architekturou řadu zkušeností, neboť v roce 2008 tato společnost vyrobila superpočítač Roadrunner, který kombinoval dvoujádrové procesory AMD Opteron a čipy Cell od IBM, který měl výkon více než 1 petaflop a v současnosti je druhým nejvýkonnějším v žebříčku Top 500 superpočítačů. Pro využití hybridního prostředí bylo samozřejmě také potřeba připravit algoritmy, schopné pracovat s oběma typy procesorů.

Pro hybridní servery iDataPlex vybrala grafické procesory do nVidie kvůli architektuře CUDA a odpovádajícím vývojářským nástrojům, který se stávají podle Turka stále více rozšířené, i když roste i adopce OpenCL, které také nVidia podporuje.