Hlavní navigace

Servery v Česku: Znatelný pokles obratu i prodaných jednotek

17. 9. 2012

Sdílet

 Autor: Alexander Orlov - Fotolia.com
Ani Česká republika se nevyhnula korekci prodejů serverů – meziročně se v tuzemsku snížil počet prodaných serverů o 11,3 procenta a tržby dokonce klesly o téměř čtvrtinu.
Pavel Louda 17. 9. 2012

Celosvětové kusové dodávky serverů vloni meziročně vzrostly, ve druhém čtvrtletí 2012 stouply o 1,4 procenta (na 2,37 milionu jednotek), avšak tržby příslušných dodavatelů ve stejném období klesly o téměř tři procenta (na 12,9 miliardy dolarů). Uvádí to zpráva, kterou uveřejnil Gartner.

Prodeje serverů byly podle Jeffreye Hewitta, viceprezidenta Gartneru, závislé na ekonomických podmínkách v jednotlivých regionech. Pouze Spojené státy a asijsko-pacifický region hlásí zvýšení obratu – všechny ostatní oblasti trpí nižšími příjmy, než tomu bylo před rokem.

V regionu Evropy, Afriky a Blízkého východu dokonce došlo k poklesu prodejů o 11,6 procenta a ke snížení obratu (v dolarech) o 4,4 procenta.

V EMEA přitom je to už třetí čtvrtletí po sobě, kdy dochází ke snížení kusových prodejů, a dokonce čtvrté, kdy se snížily příjmy dodavatelů. Podle všeho jde o důsledek ekonomických potíží tohoto regionu. A zatímco východní Evropa hlásí spíše setrvalý stav, nejhorší dynamika je vidět u západní Evropy – meziročně 15% pokles obratu.

Servery x86, jež zákazníci nejčastěji nakupují, rostly, co se týče kusových dodávek, pouze o 1,8 %, respektive o 5,6 % (v příjmovém vyjádření) a zásluhu na tom měly zejména blady.

I nadále je zjevný výrazný pokles zájmu uživatelů o servery třídy RISC/Itanium Unix – tentokrát analytici zaznamenali pokles okolo 15 % v kusovém a 18 % v hodnotovém vyjádření. V kategorii “ostatní CPU”, kam spadají především mainframy, byl pokles prodejů v souladu s celým trhem – tedy okolo tří procent.

Globálním lídrem, co se týče obratu, je společnost HP, jež ve druhém čtvrtletí tohoto roku utržila zhruba 3,7 miliardy dolarů, díky čemuž získala 29% podíl na trhu. Nejvíce se na tomto výsledku podílela její řada ProLiant (celkem z 85 %). Nejlepší dynamiku z první pětky hlásí Dell (+5 %), naopak nejhorší Fujitsu (–41 %)

I v kusových dodávkách je globálně nejúspěšnější HP s podílem 29 %. Z první pětky zvýšil prodej pouze celkově druhý Dell (+6 %) a páté Lenovo (+45 %), naopak největší pokles prodejů je vidět u IBM (–17 %).

V České republice je lídrem v prodaných jednotkách i příjmech rovněž HP s podílem téměř 36, respektive 38 %. Všeobecnému poklesu se trochu vymyká Fujitsu, které má sice nižší obrat (-9 %), ale dodalo na tuzemský trh o 43 % serverů více.

 

Prodeje serverů v Česku

Podíl dodavatelů podle kusových dodávek, druhé čtvrtletí 2012

skoleni31_1

HP

35,9 %

Dell

14,9 %

IBM

10,4 %

Fujitsu

6,5 %

Oracle

2,8 %

ostatní

29,6 %

 

Zdroj: Gartner, září 2012