Hlavní navigace

Servery: V EMEA po dlouhé době stouply příjmy výrobců

4. 6. 2014

Sdílet

 Autor: Alexander Orlov - Fotolia.com
Globální prodej serverů v prvním čtvrtletí letošního roku velmi mírně vzrostl, co se týče kusových dodávek (o 1,4 %), tržby výrobců však klesly o více než 4 %.
Pavel Louda 4. 6. 2014

Dobrou zprávou ale je, že v oblasti EMEA se příjmy dodavatelů vrátily po deseti negativních kvartálech opět k růstu (+2,5 %, celkem na 3 miliardy dolarů), i když počet prodaných jednotek se snížil (-6 %). Východní Evropa však i nadále trpí výrazným odklonem nakupujících – obrat se tamějším prodejcům snížil o téměř 15 %. Vyplývá to z výsledků, které uveřejnil Gartner.

„Na výsledcích začátku letošního roku se výrazně podepsaly odlišné ukazatele různých regionů. Ve všech regionech došlo buď ke snížení kusových dodávek, nebo obratu výrobců. Výjimku tvoří asijsko-pacifická oblast,“ tvrdí Jeffrey Hewitt, viceprezident Gartneru.

Tam totiž oba ukazatele stouply, a to třeba v případě dodávek téměř o pětinu. Příkladem rozdílných výsledků může být Japonsko – zatímco počet prodaných serverů meziročně stoupl o 13,5 procenta, příjmy dodavatelů klesly o téměř desetinu.

Servery x86 představují na trhu se servery určitou jistotu – příjmy i dodávky vzrostly, když jen nepatrně (+2,8, respektive +1,7 %). Nadále však pokračuje dramatický pokles unixových platforem s procesory třídy RISC/Itanium. Tentokrát je to meziroční snížení téměř o pětinu v obou základních ukazatelích.

Ještě dramatičtější pokles je vidět u kategorie „Ostatní CPU“, kam obvykle spadají sálové počítače – obrat s těmito systémy se snížil o více než třetinu (38 %).

Pokud jde o provedení serverů, u rackových verzí se prodeje jen velmi mírně zvýšily, zatímco u bladů roste obrat (+5 %) při současném snížení prodaných jednotek (-4 %).

Lídrem světového trhu se servery, co se týče obratu, se nově stává Hewlett-Packard, který předstihl dosavadní jedničku, firmu IBM. Jeho příjmy dosáhly výše 2,9 miliardy dolarů, což je ale o 2,3 % méně než vloni.

Jedinou firmou z top 5, která svůj obrat zvýšila, je Cisco Systems, a to velmi výrazně (+37 %). Naopak nejhorší dynamiku je vidět u IBM (+26 %).

I přes pokles o 8 % zůstává na vedoucím místě žebříčku kusových dodávek také HP. V top 5 ale jsou dvě firmy, jejichž dodávky se v prvním čtvrtletí tohoto roku zvýšily, a to hned velmi významně – jde o Huawei (+61 %) a Inspur Electronics (+ 289 %). Posledně jmenovaná firma se tak díky těmto výsledkům poprvé podívala do prestižní kategorie globálních top 5 dodavatelů. Stejně jako v předchozím případě i v kusových dodávkách má nejhorší dynamiku prodejů IBM (-28 %).

V EMEA rostl obrat se servery x86 (+3,4 %) a pokles příjmu z platformy RISC/Itanium byl jen 3,4 % a příjmy dodavatelů mainframů dokonce stouply o téměř 9 %. Zdejšímu trhu vévodí v příjmech HP, ale největší dynamika je vidět u Fujitsu (+18 %).

Prodej serverů v EMEA

Podíl dodavatelů podle dosaženého obratu, 1. čtvrtletí 2014

skoleni31_1

HP
35,9 %
IBM
18,6 %
Dell
15,5 %
Fujitsu
8,9 %
Oracle
5,3 %
ostatní
15,8 %

Zdroj: Gartner, květen 2014