Hlavní navigace

Service Pack 1 pro Vistu konečně i v češtině!

16. 4. 2008

Sdílet

I když SP1 pro operační systém Windows Vista je hotový již asi dva měsíce a oficiálně byl uvolněn ke stažení v polovině března, většina českých uživatelů s instalací čekala na lokalizovanou verzi. Ta se objevila v tomto týdnu a lze ji stáhnout ze stránek Microsoftu.

I když SP1 pro operační systém Windows Vista je hotový již asi dva měsíce a oficiálně byl uvolněn ke stažení v polovině března, většina českých uživatelů s instalací čekala na lokalizovanou verzi. Ta se objevila v tomto týdnu a lze ji stáhnout ze stránek Microsoftu.

Konkrétně je to z centra Stažení softwaru a k dispozici je 32bitová i 64bitová verze. Jak jsme u Visty již zvyklí, tento systém není žádný „drobeček“, a tak ani první servisní balíček pro něj není zrovna nejkratší. 32bitová verze má přesně 544.3 MB a přes připojení rychlostí 256 kbit/s jej budete stahovat 4 hodiny 51 minut. 64bitová verze pak má 873 MB a rychlostí 256 kbit/s by se stahovala ze stránek Microsoftu 7 hodin a 46 minut. Kdyby jste se připojovali přes telefon rychlostí 56 kbit/s, trvalo by to dokonce 35 hodin a 29 minut.

Kromě verze v češtině je k dispozici i dalších 30 jazyků a dohromady je tedy SP1 k již lokalizován do 36 řečí, neboť 5 jazykových variant bylo obsaženo již v březnovém vydání. Podle slov Microsoftu tato aktualizace zohledňuje názory zákazníků a obsahuje kromě dříve vydaných aktualizací také změny zaměřené na specifické případy spolehlivosti, výkonu a kompatibility, podporu nových typů hardwaru a přidaná byla i podpora pro několik nově vznikajících standardů (například DirectX 10.1).

Ve službě Windows Update pak bude mít tento balíček značně menší velikost a jeho dostupnost prostřednictvím Automatických aktualizací bude probíhat podle vyjádření Microsoftu postupně. Instalace nového servisního balíčku trvá v závislosti na rychlosti počítače zhruba hodinu až hodinu a půl a po dokončení zabere více než 1 GB na pevném disku.

Microsoft si od vydání tohoto servisního balíčku slibuje zvýšení prodeje Visty, i když podle analytiků řada velkých firem spíše očekává Service Pack 3 pro Windows XP, který by měl prodloužit životnost tohoto oblíbeného systému, jehož prodej se rychle schyluje ke konci.

Původně měly být Windows XP (v krabicové a OEM podobě) prodávány jen do konce ledna letošního roku, ale Microsoft na žádost uživatelů tento termín prodloužil až do 30. června. Další prodloužené prodeje xpéček je však podle analytika Michaela Cherryho nepravděpodobné, neboť Microsoft potřebuje prodávat Vistu a odstraněním Windows XP z trhu zmizí i hlavní konkurence tohoto novějšího systému.
Nenechte si ujít:
Vista má stále stejného rivala – Windows XP

Uživatelé bojují za prodloužení prodeje Windows XP

Microsoft výrazně snižuje ceny Windows Vista

Windows 7: Přijdou již příští rok?

Windows Vista a Internet Explorer 7 – jak se prosazují?

Service Pack 3 pro Windows XP by měl přijít už v dubnu

Microsoft vyvíjí od základů nový operační systém

Odkazy ke stažení SP1 pro Vistu v češtině (a dalších 35 jazycích) ze stránek Microsoftu jsou zde:

32bitová verze
64bitová verze

A jaký je váš názor na SP 1 pro Windows Vista? Myslíte, že pomůže tomuto systému v prodeji? Podělte se o něj s námi v diskusi.