Hlavní navigace

Sestava domácího kina Onkyo HT-S7705

29. 12. 2014

Sdílet

 Autor: Onkyo
Nejnovější set domácího kina Onkyo kombinuje AV receiver Onkyo HT-R693 s reproduktory HTP-678, splňujícími certifikaci Dolby Atmos.

AV receiver Onkyo HT-R693, základ cenově dostupné sestavy se špičkovou výbavou, nabízí celkem 7 vstupů a 2 výstupy v podobě rozhraní HDMI, včetně jednoho HDMI výstupu s podporou standardu HDCP 2.2, nezbytného pro přehrávání chráněného obsahu ve vysokém rozlišení. Použitá specifikace HDMI 2.0 (na čtyřech vstupech) přitom podporuje i přenos videa v ultravysokém rozlišení (4K/60p). Jeden z HDMI vstupů je umístěn na přední straně receiveru, dalších šest najdeme vzadu. Tím ovšem výbava v oblasti konektivity ani zdaleka nekončí. HT-R693 má vestavěný LAN port, Wi-Fi i Bluetooth 2.1 adaptér pro bezdrátové připojení ke zdroji signálu, podporuje rozhraní MHL pro připojení smartphonů a tabletů a nechybí mu ani USB port pro připojení externích disků, ze kterých může přehrávat hudbu ve všech běžných formátech (MP3, WMA, WAV, FLAC, Ogg Vorbis atd.). Zdrojem hudby mohou být také internetová rádia a streamovací služby, jako je například TuneIn Radio, Spotify či Deezer.

Kvalitní zvuk…

Vestavěný 7.2kanálový zesilovač má výkon 160 Wattů na kanál, což je více než dostačující pro ozvučení obývacího pokoje – ať už v režimu domácího kina, nebo při poslechu hudby ve stereu. O napájení zesilovače se stará výkonný transformátor a blok filtračních kondenzátorů. Funkce Hybrid Standby zajišťuje že HDMI porty receiveru jsou průchozí pro běžný poslech hudby z připojených zařízení prostřednictvím reproduktorů televizoru – tedy i při vypnutém receiveru.

O věrnou reprodukci hudby i zvukové stopy filmů se starají kvalitní audio převodníky (24bit/192 kHz) DAC Burr-Brown pro všechny kanály. Pro kvalitnější přehrávání zvuku z komprimovaných formátů slouží Advanced Music Optimizer a nově byl použit i pokročilý duální 32bitový DSP procesor s širokým výběrem zvukových režimů. Samozřejmě nechybí ani tzv. direct mód, zajišťující přímou cestu audio signálu ze zdroje do reproduktorů bez ovlivnění ekvalizérem. Zajímavý je i režim Pure Audio, po jehož aktivaci dojde k vypnutí displeje a všech obvodů na zpracování videa, což zaručí co nejkratší cestu audio signálu ze zdroje do reproduktorů. Cílem je dosažení větší přesnosti a věrnosti zvuku v celém frekvenčním pásmu. Také u tohoto modelu receiveru použilo Onkyo technologii WRAT, vyvinutou pro zlepšení odstupu signálu od šumu a posílení věrnosti zesíleného zvuku. AV receiver má i dvouzónový výstup pro ozvučení další místnosti.

…i obraz

Za zvukem nezůstává pozadu ani zpracování obrazové složky vstupního signálu. AV receiver podporuje upscaling na 4K rozlišení s využitím technologie Qdeo od společnosti Marvell, která má za úkol přepočítat obraz z nižšího vstupního rozlišení (typicky z DVD nebo TV tuneru) pro jeho zobrazení na Full HD či dokonce Ultra HD obrazovce s rozlišením 1 920 × 1 080 resp. 3 840 × 2 160 bodů. Úkolem technologie Qdeo je doostřit obraz a upravit jeho kontrast i barvy tak, aby i signál z méně kvalitního zdroje odpovídal současnému i (v případě UDH televize) nastupujícímu standardu zobrazování. Při našem testování vykazoval upscaling v receiveru HT-R693 velmi dobré výsledky, byť, pochopitelně, na kvalitu obrazu v nativním Full HD či UHD rozlišení digitálně vylepšený obraz nedosáhne.

Repro jako v kině

Druhou součástí sestavy HT-S7705 je sada reproduktorů Onkyo HTP-678, která splňuje certifikaci Dolby Atmos v konfiguraci 5.1.2. Nejdůležitějším článkem je dvojice předních reproduktorů SKF-693 s 2pásmovou konstrukcí a speciálními měniči podporujícími právě systém Dolby Atmos. Dalšími součástmi jsou centrální reprobedna SKC-591N, kompaktní zadní surroundové reproduktory SKR-590 a aktivní subwoofer SKW-658.

Pro optimální nastavení všech výstupních kanálů pro jednotlivé reproduktory slouží automatická kalibrace AccuEQ. Stačí jen položit dodávaný mikrofon do místa poslechu a kalibrační systém analyzuje akustiku místnosti a parametry připojených reproduktorů a na základě zjištěných hodnot nastaví zvukový výstup receiveru. Uživateli ale samozřejmě nic nebrání upravit si nastavení podle svých preferencí.

Při správné konfiguraci zajistí Dolby Atmos opravu neobyčejný zvukový zážitek z filmů nebo třeba záznamů koncertů. Byť přední ani efektové reproduktory nepůsobí nijak mohutně, i díky aktivnímu subwooferu umí Onkyo řádně zadunět a neochudí diváka o zážitek z akčních filmů. Hlavní práci zde ovšem odvedou přední reprobedny se speciálními měniči pro Dolby Atmos.

Streaming hudby

Moderní audiosystém se neobejde bez připojení k internetu a nejinak je tomu i u domácího kina Onkyo HT-S7705. Volit přitom můžete mezi bezdrátovým připojením či ethernetovým konektorem.

Receiver může přehrávat hudbu z internetových rádií a streamovacích služeb, stejně jako soubory s hudebními skladbami umístěné na domácím síťovém úložišti (NAS) či externím disku připojeném prostřednictvím USB portu. Podporovány jsou běžné hudební formáty, jako jsou MP3, WMA, FLAC, WAV či Ogg Vorbis.

Další možností pro přehrávání hudby z externího zdroje je připojení smartphonu – bezdrátově či prostřednictvím USB.

Poctivý základ

S cenou kolem 25 000 korun je set domácího kina Onkyo HT-S7705 skvělým základním kamenem aparatury pro domácí zábavu s obrazem v ultravysokém rozlišení a perfektním zvukem pro poslech ve stereu i při sledování filmů. S nastavením a ovládáním receiveru navíc pomohou i aplikace pro smartphony a tablety s iOS či Androidem (Onkyo Remote App), které poskytuje přímo Onkyo.

Podobně jako u dalších modelů receiverů Onkyo lze i u HT-R693 aktualizovat firmware – buďto z USB flash disku, nebo přímo z internetu.

 

Technické specifikace receiveru

Počet kanálů

7.2

Výkon na kanál

160 W

Frekvence

5-100 000 Hz (+1/-3dB)

Impedance

4-16 Ohm

Vstupy

7× HDMI (přední s podporou MHL), 1× USB, 1× komponentní video, 5× kompozitní video, 3× digitální audio (1× optický, 2× koaxiální), 6× analogové audio, 1× phono vstup, 1× RJ-45 LAN

Výstupy

2× HDMI (1× podpora HDCP 2.2), 1× komponentní video, 1× kompozitní video, 2× pre-out pro subwoofer, 2× line-out pro zónu 2, 1× sluchátka

Rozměry a hmotnost

435 × 174 × 329 mm, 10,5 kg